Ministr Dienstbier: Istanbulská úmluva je mezinárodní standard v oblasti ochrany obětí domácího násilí, které zažívá každá třetí žena

13.02.2016 17:16

Vláda na svém dnešním jednání vyslovila souhlas s podpisem Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (tzv. Istanbulské úmluvy). Česká republika dosud patřila ke zbývajícím osmi zemím Rady Evropy, které Istanbulskou úmluvu nepodepsaly. Ratifikace úmluvy by měla proběhnout do poloviny roku 2018.

Ministr Dienstbier: Istanbulská úmluva je mezinárodní standard v oblasti ochrany obětí domácího násilí, které zažívá každá třetí žena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Dienstbier
reklama

Materiál sice do vlády tento týden předkládal ministr spravedlnosti, ale tématika rovných šancí žen a mužů patří do gesce ministra Dienstbiera, který tuto úmluvu podporoval a vedl v souvislosti s jejím přijetím Českou republikou řadu jednání. Dnes proto jednoznačně rozhodnutí vlády přistoupit k Istanbulské úmluvě přivítal.

„Istanbulskou úmluvu považuji za významný mezinárodní standard v oblasti ochrany obětí domácího násilí, který může pomoci zlepšit úroveň ochrany před domácím násilím v České republice. Dle mezinárodních i českých výzkumů zažívá domácí násilí každá třetí žena. Každý rok se u nás dle odhadů odehraje až 6 000 znásilnění, přičemž pomoc vyhledá jen desetina obětí. Podpis a ratifikaci úmluvy proto dlouhodobě podporuji a jsem velmi rád, že s podpisem dnes vyslovila vláda souhlas. V listopadu loňského roku jsem se připojil ke kampani v rámci Mezinárodního dne proti násilí na ženách a ke kampani Bílá stužka, která motivuje muže, aby se násilí na ženách postavili. Připojil jsem se také k výzvě Amnesty International směřující právě k rychlému podpisu a ratifikaci Istanbulské úmluvy,“ uvedl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Ministr Dienstbier podpořil celosvětovou kampaň za ukončení násilí na ženách #ZaIstanbul

Istanbulská úmluva představuje mezinárodněprávní rámec pro prevenci domácího násilí a dalších forem genderově podmíněného násilí jako je znásilnění, sexuální obtěžování či nebezpečné pronásledování. Úmluva by měla také přispět ke zlepšení standardu ochrany obětí tohoto násilí, z nichž většinu tvoří ženy. Úmluva se ale vztahuje jak na ženy, tak i na muže jakožto oběti domácího či partnerského násilí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

22:20 Trikolóra: Chceme do Ústavy zavést právo platit hotovostí

Trikolóra navrhuje zanést do Ústavy České republiky právo platit hotovostí. Hnutí tak reaguje na stá…