Ministr Hamáček: Je nepřijatelné, aby cizinci zneužívali proces ukončení pobytu a vyhoštění

13.02.2019 19:45

Ministr Hamáček předložil návrhy umožňující rychleji ukončit pobyt cizincům.

Ministr Hamáček: Je nepřijatelné, aby cizinci zneužívali proces ukončení pobytu a vyhoštění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Zkrátit proces ukončení pobytu cizincům páchajícím v ČR opakovaně úmyslnou trestnou činnost z několika let na méně než šest měsíců, to je hlavní bod pozměňovacích návrhů, které dnes, 13. února 2019, předložil v Poslanecké sněmovně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v rámci projednávání vládního návrhu novely zákona o pobytu cizinců.

Návrhy ministra vnitra Hamáčka umožní rychle a nekompromisně zrychlit ukončení pobytu v Česku cizinci, který opakovaně páchá trestnou činnost. Těchto procesů je ročně cca 400 a i s opravnými prostředky trvají přes dva roky, v některých případech dokonce i šest let.

Ministr navrhl upravit postup tak, aby proces trval méně než šest měsíců. Ukončení pobytu by se neprojednávalo v odvolacím správním řízení, ale cizinec by mohl napadnout rozhodnutí Ministerstva vnitra rovnou žalobou u správního soudu. „Zatímco dnes soudy nemají při projednávání ukončení pobytu cizinců na rozhodnutí žádnou lhůtu, nově by musely rozhodnout do 90 dnů. Tyto návrhy jsem avizoval dlouhodobě. Je nepřijatelné, aby cizinci, kteří pro nás představují bezpečnostní riziko, zneužívali a protahovali proces ukončení pobytu a vyhoštění,„ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. „Jde o správnou cestu, která chrání naše občany. Proto věřím, že poslanci mé návrhy podpoří.“

Zrušit trvalý pobyt v případě přijetí návrhů nově půjde místo po čtyřnásobném už po trojnásobném odsouzení za úmyslný trestný čin a riziko návratu se bude hodnotit jen v případě zemí, které Česko nepovažuje za bezpečné.? Tím se zajistí, aby trestaný cizinec, který je bezpečnostním rizikem, nemohl proces vyhoštění neúměrně prodlužovat či mařit a aby opustil naše území co nejdříve. Soud také nově nedovolí účastníkům řízení nahlížet do utajovaných informací.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Až do posledního Ukrajince

16:21 David (SPD): Až do posledního Ukrajince

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vývoji vojenského konfliktu na Ukrajině