Migrační problematika, pokračování vysílání našich policistů do Makedonie, pomoc české policie při výcviku makedonských policistů, výměna zkušeností pohraničních policií nebo podpis protokolu mezi oběma vládami o zpětném přebírání osob s neoprávněným pobytem, to byly hlavní body setkání ministrů vnitra Česka a Makedonské republiky, které se dnes, 30. listopadu 2018, uskutečnilo v Praze.
Ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Oliver Spasovski se shodli na tom, že udržet klid na makedonsko-řecké hranici je pro bezpečnost v Makedonii i celé Evropě klíčové. Jan Hamáček proto makedonského kolegu ujistil, že Česko je připraveno pokračovat ve vysílání českých policistů do Makedonie, a dále tak pomáhat s řešením migrace na západobalkánské trase. Zhoršující se situace sice v Řecku nedosahuje hodnot z dob migrační krize, zachovat silnou přítomnost ČR v regionu západního Balkánu je však dle Jana Hamáčka nezbytné i v případě, že ochranu hranic převezme Frontex.
Za necelé čtyři roky vyslala ČR do Makedonie postupně 22 kontingentů s 854 policisty a poskytla Makedonii 73 milionů korun na lepší technické vybavení k ochraně hranic, z toho jen letos 25 milionů Kč na technické vybavení pro makedonskou pohraniční policii. Začátkem příštího roku je Ministerstvo vnitra připraveno uvolnit další 1 mil. eur z programu Pomoc na místě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV