Ministr Hamáček: Nesmíme zaspat. Je nutné cíleně a preventivně jednat

02.09.2021 8:34 | Tisková zpráva

Ministři vnitra zemí EU mimořádně jednali o situaci v Afghánistánu s důrazem na vnitřní bezpečnost členských zemí EU. Podle Jana Hamáčka je nutné v regionu zajistit takové podmínky, aby pro EU nevznikly nové bezpečnostní hrozby včetně nelegální migrace.

Ministr Hamáček: Nesmíme zaspat. Je nutné cíleně a preventivně jednat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Jan Hamáček

31. srpna 2021 se v Bruselu uskutečnilo mimořádné jednání ministrů vnitra EU. Hlavním tématem byly bezpečnostní a migrační aspekty situace v Afghánistánu a přijetí společného prohlášení.

„Česko dostalo do bezpečí své občany i místní afghánské spolupracovníky. Teď musíme zajistit, aby se napětí z oblasti nepřelilo do další migrační vlny. Naší prioritou je udělat vše, aby nevznikla krize na vnějších hranicích EU. Zhoršení bezpečnostní situace v EU nedopustíme,“ řekl v Bruselu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zásadní dle něj je, aby EU nevysílala smíšené signály ani nevyvolávala plané naděje. „EU musí jasně říct, že žádná cesta do Evropy není řešením a my nebudeme podporovat pašeráky lidí,“ dodal.

Česko je připraveno aktivně se podílet na pomoci Afghánistánu i sousedním zemím. Mělo by jít o společná koordinovaná opatření EU jak v zemích regionu, v nichž je teď cca 5,5 milionu uprchlíků, tak na konkrétních migračních trasách. „Okolní země zatím zvýšený příchod migrantů z Afghánistánu nehlásí. Nesmíme ale zaspat. Je nutné cíleně a preventivně jednat,“ dodal Jan Hamáček. Česko proto podporuje okamžité spuštění nástrojů a opatření EU pro mimořádné situace. Konkrétně posílení pravidelného monitoringu bezpečnostní situace na migračních trasách, zacílení humanitární pomoci na Afghánistán a okolní země nebo preventivní posílení ochrany vnějších hranic EU.

Společné prohlášení

Jan Hamáček za ČR podpořil společné prohlášení ministrů vnitra zemí EU, které vysílá jasný signál o připravenosti humanitární i bezpečnostní opatření realizovat. Prohlášení zmiňuje nutnost stabilizovat region a zabránit zhoršení situace i vzniku další migrační vlny. Ministři mj. zdůraznili, že země EU udělají vše pro ochranu vnější hranice, aby situace nevedla k novým migračním hrozbám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii