Ministr Hladík: Pomoc tzv. uhelným regionům u jezera MOST

07.08.2024 11:05 | Monitoring

V rámci právě probíhajícího Olympijského festivalu u jezera MOST, jistě největší letošní události v post uhelném regionu, se veřejnost může seznámit se strategickými projekty, které jsou financovány Operačním programem Spravedlivá transformace.

Ministr Hladík: Pomoc tzv. uhelným regionům u jezera MOST
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Petr Hladík představil změny v podpoře výměny nevyhovujících uhelných kotlů 1. a 2. emisní třídy od letošního 1. září, odkdy budou zakázané

Program je řízen Ministerstvem životního prostředí a zaměřuje se na pomoc v regionech, které byly nejvíce zasaženy těžbou uhlí.

„Jsme tu, abychom zajistili férové podmínky pro přechod od „uhelné“ ekonomiky, která zhoršuje životní prostředí, k čisté a odolné ekonomice v naší zemi. Snažíme se předcházet negativním dopadům na lidi i životní prostředí a nabídnout regionům lepší budoucnost bez těžby a spalování fosilních paliv, jako je uhlí. Pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj jsou v rámci Programu připraveny investice ve výši 42 miliard korun, které pomohou vzdělávání, startupům, rozvoji nových technologií, kreativních firem i strategických projektů a pomohou zajistit nová pracovní místa i obnovu přírody,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Strategické projekty, vyhlášené v rámci Operačního programu, vzešly z potřeb v uhelných krajích s cílem podporovat v nich transformační procesy. Z jejich aktivit budou těžit malé a střední firmy, včetně těch začínajících, značná část investic míří do oblasti výzkumu a vývoje nebo obnovy území.

„V Ústeckém kraji je například předloženo celkem 9 projektů strategického významu za 7 miliard korun. Patří mezi ně Transformační centrum Ústeckého kraje, podporující podnikání nebo projekt Synergys, který se zaměřuje na geotermální energii pro vytápění i ochlazování domácností. V sousedním Karlovarském kraji zase vzniká projekt, který resocializuje a revitalizuje jezero Medard a jeho bezprostřední okolí, tedy území, kde již proběhla zákonná rekultivace po těžbě hnědého uhlí. Bude tak následovat povedenou transformaci jezera Most,“ uvádí vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí Ministerstva životního prostředí Jan Kříž.

Kromě strategických projektů, které vzešly z potřeb samotných krajů, nabízí Operační program Spravedlivá transformace pomoc i v dalších oblastech. Podporuje podnikání, výzkum a vývoj, čistou energii, digitální inovace, obnovu území, oběhové hospodářství, lidi a dovednosti, zajišťuje nová pracovní místa. Pro předkládání žádostí bylo vyhlášeno více než 50 výzev a o aktuální nabídce dotací informuje web ZDE.

Ministerstvo životního prostředí zve veřejnost do svého festivalového stánku Spravedlivé transformace, kde se do 11. srpna mohou všichni návštěvníci dozvědět více o spolupráci MŽP s jednotlivými kraji na vytváření férových podmínek pro lepší budoucnost obyvatel v regionech, zasažených těžbou uhlí.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Tecl, MBA byl položen dotaz

Nemyslíte, že je třeba pomoc hlavně lidem, ne bankám?

Dobrý den, můžete mi vysvětlit, jaký smysl mají poplatky za předčasné splacení hypoték? Proč trestat ty, co se chtějí a mají možnost se zbavit dluhů? Vždyť banky na úrokách i tak dostávají dost a žadatelé, hlavně mladí, mají dost problémů s tím vůbec na hypotéku dosáhnout, tak proč jim ještě ODS a T...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Zamyšlení pamětnice - Vědí to ti mladí vůbec?

11:17 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Zamyšlení pamětnice - Vědí to ti mladí vůbec?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na prohlášení režiséra Jiřího Mádla, že komunisté měli …