S ministryní zahraničí a státní poradkyní Aung San Suu Kyi, laureátkou Nobelovy ceny míru a hlavní představitelkou politických změn, se dnes v hlavním městě Republiky Myanmarský svaz (Barma) Neipyijtu setkal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Do Myanmaru přicestoval na třídenní pracovní návštěvu v čele podnikatelské mise Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Jan Mládek při jednání s Aung San Suu Kyi nabídl Myanmaru spolupráci mj. v oblasti energetiky a zpracování potravin a zemědělství. Ta by podle Aung San Suu Kyi měla být cílená a v případě potravinářství stojí především o udržitelný rozvoj. Za inspirativní považuje v tomto směru země, jakými jsou např. Nový Zéland nebo Kanada. Aung San Suu Kyi připomněla, že myanmarští rolníci mají velmi silný vztah k půdě. Vysoký potenciál spolupráce mezi Českou republikou a Myanmarem může spočívat také v budování robustnější energetiky nebo komunikačních sítí pro 21. století.
Dialog Jana Mládka s Aung San Suu Kyi se nevyhnul ani významným vnitropolitickým změnám, jimiž Myanmar v posledních letech prošel a prochází, když se donedávna autoritářský režim otevřel demokracii a přechodu k otevřené ekonomice. Jan Mládek připomněl, že velmi podobným procesem před sedmadvaceti lety prošla i Česká republika, která tak může nabídnout své zkušenosti v tomto směru.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Svoboda slova a názoru
Dobrý den, i mě přijde, že se dnes pravda nenosí a co horšího, tak se za ni i trestá. Co s tím ale hodláte udělat, když budete ve vládě? Jaké kroky podniknete proto, aby se opět mohla nahlas říkat pravda a problémy se mohli nazývat pravým jménem a skončilo to plíživé zavádění cenzury?
Další články z rubriky

8:19 Rajchl (PRO): Naplnění skutkové podstaty je evidentně dáno
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k trestnímu oznámení na Zbyňka Stanjuru a Petra Fialu