Ministr Petříček: Partnerství s USA je založeno na společných hodnotách

24. 9. 2019 15:48

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček zahájil v pondělí 23. září 2019 návštěvu USA.

Ministr Petříček: Partnerství s USA je založeno na společných hodnotách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí
reklama

Ve Washingtonu D.C. vystoupil na půdě Center for European Policy Analysis (CEPA), následně se přesunul do New Yorku, kde se zúčastnil summitu Světového ekonomického fóra (WEF) na téma udržitelného rozvoje. Na závěr dne jednal ministr Petříček s evropskými protějšky v rámci neformální Rady pro zahraniční věci (FAC) o situaci v Sýrii a Libyi.

Ministr Petříček se ve svém projevu v CEPA věnoval vývoji české demokracie a vztahům Evropy a USA po roce 1989. „Partnerství Evropy a USA je založeno na společných hodnotách. Evropa a USA zároveň stále představují téměř polovinu světové ekonomiky. Naši pozici můžeme ještě posílit, když vytvoříme největší demokratickou zónu volného obchodu na naší planetě,“ uvedl ve svém projevu šéf české diplomacie.

Po příletu do New Yorku se Petříček zúčastnil Světového ekonomického fóra, které se věnovalo udržitelnému rozvoji. „Minimalizace negativních dopadů změny klimatu nemůžeme dosáhnout jen díky úsilí EU. Je nezbytné, aby všechny státy, jak z vyspělého, tak i rozvojového světa, byly zapojeny a k ochraně klimatu přispěly svým dílem. Musíme také zajistit, aby byl přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku sociálně spravedlivý,“ řekl ministr Petříček s tím, že rozvojovým státům je potřeba nabídnout alternativu hospodářského rozvoje, která bude místo spalování fosilních paliv založena zejména na nízko-emisních nebo bezemisních technologiích.

Závěr dne patřil jednání evropských ministrů v rámci neformální Rady pro zahraniční věci, které předcházela tradiční koordinace zemí Visegrádské skupiny. Hlavním tématem byla situace v Sýrii, kde ministr připomněl českou humanitární pomoc. Diskuse se dále věnovala vývoj v Libyi a Íránu.

Dnes se ministr Tomáš Petříček připojí k české delegaci vedené premiérem Babišem na 74. zasedání Valného shromáždění OSN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Město vlastní i další pozemky, může se pokračovat ve výstavbě

16:47 Primátor Svoboda: Město vlastní i další pozemky, může se pokračovat ve výstavbě

Návrh na městský bytový dům 4Dvory vyhrál ateliér Malý Chmel.