Šéf české diplomacie ujistil krajany, že ČR je připravena hájit jejich zájmy ve Spojeném království. Součástí cesty bylo také setkání se starostou Manchesteru, prezentace konkrétní vědecké a technologické spolupráce mezi oběma zeměmi nebo debata s českými studenty manchesterských univerzit. Petříček se zúčastnil také pietního aktu u památníku Antonína Škacha, pilota RAF, který zemřel během jednoho ze spojeneckých útoků v roce 1944.
Česko otevřelo v Manchesteru generální konzulát v březnu 2019. Od té doby přijal více než tisíc různých žádostí (zejména o cestovní doklady, státní občanství či rodné listy), několik tisíc telefonických či elektronických dotazů a stal se tak jedním z nejvytíženějších českých konzulátů.
„Týden po brexitu jsem se rozhodl navštívit Manchester, abych se osobně s našimi krajany pobavil o tom, jak se jich situace aktuálně dotýká, jaké problémy v této souvislosti řeší nebo jaký očekávají další vývoj. Všechny bych rád ujistil, že férové zacházení s nimi je mou osobní prioritou,“ komentoval setkání s občany, které proběhlo právě na GK Manchester, Petříček. „Sám nechávám spoustu věcí na ‚za 5 minut 12‘, ale co se týká registrací kvůli statutu usedlíka, upozorňuji, že zázraky na počkání ještě neumíme. Registrovala se zatím jen asi třetina Čechů žijících v Británii,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV