Ministr Rakušan: Společnost odolná proti „rozděl a panuj“

11.09.2023 19:14 | Komentář

Začátkem léta zahýbaly veřejnou debatou konflikty mezi Ukrajinci (ať už skutečnými, nebo domnělými) a Romy: konflikt v Brně, který skončil tragickou smrtí mladého Roma, spustil řadu dalších, lokálních incidentů, kterých se ochotně chopili hlavně ti, kdo to ani s Romy, ani s Ukrajinci nemyslí dobře.

Ministr Rakušan: Společnost odolná proti „rozděl a panuj“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan

Vycítili šanci být tím „třetím, co se směje“, zatímco se dva perou. Zvedla se vlna nevole až nenávisti vůči Ukrajincům, Romům i policistům. Neoprávněná – výtržností a potyček se neúčastní národy nebo etnika, ale konkrétní lidé. A policie je řešila a řeší tak, jak jí ukládá a umožňuje zákon, a volí postup, který v danou chvíli vyhodnotí jako nejvhodnější.

Ve spolupráci s vládní zmocněnkyní pro otázky romské menšiny, vládní zmocněnkyní pro lidská práva a kolegy z ministerstva vnitra pracujeme na tom, aby tyhle události zůstaly přesně tím, čím jsou – tedy lokálními konflikty. A by se na lokální úrovni, společně se zástupci Romů a Ukrajinců, řešily.

Bez ohledu na to, že některé projevy Romů, ať už romských „influencerů“ nebo řadových účastníků demonstrací, byly nenávistné, nespravedlivé a jednoznačně za hranou, romskou frustraci jako celek musíme brát vážně. Většinou si to neradi připouštíme, ale pro skutečnou integraci Romů, jejímž základem je podle mě rovný přístup ke vzdělání a vytvoření opravdu početné vrstvy romské inteligence, profesionálů, budoucích vzorů, jsme jako společnost neudělali dost. A jsme tím sami proti sobě. Romové, kteří ze svojí situace nevidí východisko, se pak podobně jako další podobně frustrovaní lidé stávají snadným terčem pro věrozvěsty snadných a rychlých, tedy populistických řešení.

Stavět jedny proti druhým – třeba Romy proti Ukrajincům, seniory proti mladým v otázkách důchodů nebo zaměstnance proti podnikatelům ve věci zdanění, je bohužel osvědčenou taktikou těch, kdo se řídí heslem „rozděl a panuj“. Znesvářená, vnitřně rozdělená společnost se snáze ovládá. Obranou proti tomu je společnost odolná. Vůči svodům rychlých a snadných řešení, nerealistickým slibům zabaleným do chytlavých sloganů, hybridním hrozbám a populismu. Na vytvoření takové společnosti rychlý a snadný recept neexistuje, ale konkrétní kroky už v tom děláme. A o tom bych rád napsal něco víc příště.

Vít Rakušan, ministr vnitra

Zdroj.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…