Ministr Vojtěch: Absence jednotného přístupu EU vede k přijímání odlišných národních opatření

07.03.2020 10:07

V pátek 6. března 2020 se uskutečnilo již druhé mimořádné jednání Rady EPSCO pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (část zdraví) za účasti delegace ČR, vedené ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Ministr Vojtěch: Absence jednotného přístupu EU vede k přijímání odlišných národních opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Setkání na úrovni ministrů zdravotnictví členských zemí EU bylo svoláno chorvatským předsednictvím v Radě EU v návaznosti na současnou akutní situaci spojenou se šířením nového koronaviru COVID-19 v Evropě.

Hlavním bodem programu byla diskuse ministrů zdravotnictví o aktuální situaci nákazy COVID-19 a o přijatých opatřeních s ohledem na zvýšený počet případů v zemích EU v posledních dnech. Na okraji Rady EPSCO se v návaznosti na jednání předsedů vlád zemí V4 na počátku tohoto týdne v Praze před zahájením jednání vlastní Rady sešli ministři zdravotnictví zemí V4, aby dále diskutovali možnosti hlubší spolupráce při zvládání epidemie COVID-19. Ministři se vzájemně informovali o současné situaci v jednotlivých zemích a prodiskutovali již přijatá opatření. Ministři se shodli, že klíčové je sdílení informací, které je však efektivní pouze v případě, že se do něj zapojí všechny státy a budou sdílet veškeré dostupné informace, a to jak v rámci systémů EU, tak mezi zeměmi V4.

Ministři souhlasili s pravidelným zasíláním údajů, které budou shrnovat vývoj v daném týdnu, přijatá ochranná opatření a plány. Shoda panovala také na tom, že je nutné vhodně informovat veřejnost, uklidňovat paniku a dále šířit osvětu o vhodných hygienických opatřeních. Ministři uvítali kroky Komise v oblasti společného nákupu, považují však za nutné, aby Komise tuto iniciativu urychlila, jelikož zásoby ochranných pomůcek dochází napříč všemi státy.

Dle ČR je třeba užší koordinace Evropské komise a členských států, neboť stávající národní opatření se často napříč jednotlivými ČS výrazně odlišují. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v Bruselu zdůraznil, že absence jednotného přístupu EU ve svém důsledku vede k přijímání odlišných národních opatření, což není efektivní: „Všechny státy vnímají situaci jako poměrně vážnou. Je důležité udržovat úzkou komunikaci jednotlivých zemí a Evropské komise a postupovat jednotně tak, aby mohly evropské státy zmírnit šíření nákazy tím nejefektivnějším způsobem.“

„Řešila se také otázka nedostupnosti ochranných prostředků, jako jsou například respirátory. Apelovali jsme na Evropskou komisi, aby urychlila systém společných nákupů. Řešili jsme i otázku omezení vývozu ochranných prostředků, a to zejména mimo EU,“ dodal ministr Vojtěch.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

23:08 Davis (Zelení): Evidentně potřebujeme novou generaci političek a politiků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k stavu životního prostředí v České republice