Ministr Zaorálek: Na to, abychom ISIL porazili, letecké údery nestačí

04.12.2014 13:09

Ministr Zaorálek podpořil mezinárodní úsilí v boji proti tzv. Islámskému státu

Ministr Zaorálek: Na to, abychom ISIL porazili, letecké údery nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na jednání států zapojených do mezinárodního úsilí proti tzv. Islámskému státu (ISIL), které se uskutečnilo dne 3. prosince 2014 v Bruselu po jednání ministrů zahraničních věcí NATO.

Partnerské státy na setkání koordinovaly aktivity kromě jiného v oblasti poskytování vojenské pomoci, zamezení přílivu zahraničních bojovníků, financování ISIL a zmírňování dopadu humanitární krize v regionu. Schůzka byla mimořádná počtem zúčastněných, který představoval téměř jednu třetinu členských států OSN.

Ministr Zaorálek zdůraznil potřebu pomoci vládám států, které jsou ISIL bezprostředně ohroženy. Vycházel mimo jiné z jednání během svých listopadových cest do regionu. "Z Bagdádu jsem si odvezl dojem, že irácká vláda si je dobře vědoma závažností situace," řekl ministr v souvislosti s Irákem. "Na setkání jsme se shodli na tom, že je potřeba i nadále pomáhat při budování pozemních sil a poskytovat vojenskou podporu irácké armádě a kurdským pešmergům. Na to, abychom ISIL porazili, letecké údery nestačí," řekl po jednání ministr Zaorálek.

ISIL představuje vážnou hrozbu nejen pro bezpečnost na Blízkém východě, ale i pro stabilitu a bezpečnost v Evropě. ČR přispívá k mezinárodnímu úsilí zaměřenému na boj s ISIL dodávkami vojenského materiálu i humanitární pomoci.

Z Bruselu má šéf české diplomacie v plánu odletět do švýcarské Basileje na setkání ministrů zahraničních věcí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které bylo formálně zahájeno 4. prosince 2014.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…