Ministryně Dostálová: Státy by měly mít větší možnost určit, kam směřovat podporu z fondů EU

26.06.2019 16:47

V úterý 25. června se v Lucemburku na jednání Rady pro obecné záležitosti (GAC) sešli ministři odpovědní za politiku soudržnosti. V první části jednání byl představen pokrok v přípravě legislativy pro programové období 2021-27, uskutečněný během rumunského předsednictví Radě EU. Následovala diskuze nad aspekty, jako je řádná správa evropských fondů a přibližování úrovně států.

Ministryně Dostálová: Státy by měly mít větší možnost určit, kam směřovat podporu z fondů EU
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Rumunské předsednictví Radě EU znamenalo pokrok ve vyjednávání pravidel pro příští období. Zatím jsme dosáhli dobrého kompromisu, ale existují ještě témata, o kterých musíme diskutovat. Jedním z nich je i vybrání oblastí, ve kterých půjdou využívat evropské prostředky a do jaké míry. Zpráva o ČR, kterou každoročně vydává Evropská komise, identifikuje pro financování stejné oblasti jako my a její doporučení se promítnou do přípravy operačních programů a Dohody o partnerství. Přesto však vidíme i další národní a regionální priority, které pomáhají našemu růstu a rádi bychom je financovali z fondů EU. Snažíme se, aby členské státy tak měly co nejvolnější ruce ve využívání evropských zdrojů při zachování řádné správy pro smysluplné projekty,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která vedla českou delegaci.

Vyjednávání o legislativě pro čerpání z evropských fondů v období 2021-2027 převezme po rumunském předsednictví Radě EU příští měsíc Finsko, které bude dále hledat shodu mezi státy ohledně výstupů z jednání (tzv. trialogů) s nově zvoleným Evropským parlamentem. Česká republika klade důraz na včasné zahájení čerpání, aby nedošlo ke zpoždění již na samém počátku programového období, jako tomu bylo v programovém období 2014-2020.

Rada pro obecné záležitosti (GAC) zasedá pravidelně každý měsíc a je sektorovou radou Rady EU. Zasedání se účastní ministři evropských zemí, jejichž agenda je na programu. Je odpovědná za řadu průřezových politických oblastí – mezi ně patří rozšiřování EU, přijímání plánu rozpočtu, vyjednávání o politice soudržnosti i legislativní otázky EU. Ve formátu pro politiku soudržnosti se Rada schází podle preferencí předsednické země EU. Předchozí setkání zabývající se nastavením příštího programového období proběhlo 30. listopadu 2018 v Bruselu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…