Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO v Bruselu

09.12.2016 15:12 | Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ve čtvrtek jednala v Bruselu, kde se zúčastnila zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Hovořilo se zejména o připravovaném evropském pilíři sociálních práv, který by měl doplnit hospodářskou integraci eurozóny o zajištění zaměstnaneckých a sociáních práv, dovedností a kvalifikací a vést ke snižování nerovností.

Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO  v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

K pilíři nyní probíhá veřejná konzultace a jeho podoba bude představena počátkem roku 2017. „Pilíř, který je určen primárně pro země eurozóny, by měl být otevřen pro všechny členské státy a neměl by vést k vytváření překážek na volném trhu. Pro sbližování sociálních práv je zásadní posilovat hospodářskou a sociální soudržnost členských států a podporovat důstojné pracovní a životní podmínky. Situace, kdy stejná firma platí výrazně nižší mzdy v nových členských zemích ve srovnání s těmi starými, je neudržitelná,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Rada rovněž vzala na vědomí zprávu slovenského předsednictví o postupu při projednávání revize směrnice o vysílání pracovníků, která mění pravidla pro odměňování pracovníků vyslaných na území jiného členského státu v rámci poskytování služeb. Návrh v květnu 2016 odmítlo 11 národních parlamentů a spustilo proces tzv. žluté karty. Evropská komise však námitky odmítla a Rada v projednávání návrhu pokračuje. Dosud se však nepodařilo nalézt shodu nad podobou revize. Problémem je zejména ustanovení o rovném odměňování, které podle některých členských států (včetně ČR) omezí volný pohyb služeb v rámci jednotného trhu EU a bude mít významné negativní dopady zejména na malé a střední podniky v zemích s nižšími mzdami. Návrh Komise přitom neřeší hlavní problémy spojené s vysíláním pracovníků, jako jsou nelegální práce, falešná samostatná vý dělečná činnost a fingované společnosti (letter box společnosti) zakládané zahraničními firmami v zemích s nižšími mzdami za účelem najímání pracovníků a vysílání k sobě do svých zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Brusel , MPSV , Marksová , nerovnost , EPSCO , sociální práva

autor: PV

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…