Ministerstvo školství oznámilo 8. června, že zruší výchovný ústav v Chrastavě na Liberecku. Hlavním důvodem jsou nepřijatelné výchovné praktiky, které se v ústavu využívaly a v některých případech byly horší než v nápravných zařízeních pro dospělé. Překračovaly se při nich nejen standardy MŠMT, ale i zákon. MŠMT si uvědomuje, že v ústavu je už z jeho povahy problematická mládež, s poruchami chování, nicméně i tak není možné vázat přídavky na jídlo na bodovací systém, bránit styku s rodinou, zpoplatňovat telefonáty domů i přesto, že je ústavu ze strany MŠMT hrazen paušální poplatek. Totéž platí v případě praní prádla. Nikdo nezpochybňuje, že má bodovací systém a řád existovat, nesmí ale překračovat zákon a být tak tvrdý, že vlastně útěkovosti nebrání. Ministryně Valachová navíc obdržela dopis od starosty Chrastavy Michaela Canova vyjadřující obavy o bezpečnost občanů.
„Nechci v žádném případě tyto obavy podceňovat. Navíc bývalá ředitelka ústavu paní Sochorová, která sama rezignovala pod tíhou zjištění kontrol, se z mého pohledu podílela na vyvolávání paniky a jitření atmosféry. My nyní činíme krok pro občany. Rovněž krok pro samotný ústav, kde zůstanou jen chlapci mladší 15 let a my naopak budeme chtít podpořit a napomoci zlepšení vztahů občanů Chrastavy s domovem. Udělám vše proto, abychom pomohli zklidnit atmosféru, kterou naopak bývalá paní ředitelka bez ohledu na dopad jitří, “zdůvodňuje své rozhodnutí ministryně Kateřina Valachová.
MŠMT současně hledá umístění v podobných ústavech pro ty chlapce, kterým ještě nebylo osmnáct let, případně se nemohou z různých důvodů vrátit domů. Zohledňuje se také možnost pokračovat ve vzdělávání v učebních oborech. Chlapcům bude poskytnuta větší možnost jejich výběru.
Ministryně Valachová navštíví 21. června osobně ústav i jednání zastupitelstva Chrastavy, neboť chce osobně starostovi i občanům vysvětlit, že kroky, jež činí, mají vést ke stabilizaci situace. Situací v dětských domovech a výchovných ústavech se ministryně zabývá po celý rok. Vydala standardy směrem k těmto zařízení, které doposud chyběly. Ministerstvo také zpracovalo analýzu stavu zařízení, ministryně zahájila pravidelné pracovní porady s řediteli (první byla v dubnu, opakovaná porada byla sezvaná již dříve na polovinu července). Iniciovala setkání s ministryní Marksovou v dubnu. Výsledkem je dohoda o předložení pozice MŠMT v oblasti budoucnosti dětských domovů a výchovných ústavů nejpozději do konce srpna.
Dne 31. května se také sešla s ústředním školním inspektorem a se všemi šéfy krajských inspektorátů, kde řešili i tuto problematiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Předškolní péče
Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...
Další články z rubriky

16:02 Bartůšek (Přísaha): EK nemůže vést Ursula von der Leyen
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von de…
- 14:04 Ministr Vlček: Pro větší dostupnost čisté energie
- 12:06 Nacher (ANO): Daně a volby do Poslanecké sněmovny
- 10:21 Komrsková (Piráti): Stavba nového zázemí na koupališti Motol
- 8:05 Dostálová (ANO): Ursula von der Leyen by měla skončit
- 6:03 Prokšanová (KSČM): Chceme vzdělávání bez sociálních bariér