Ministryně Válková: Světový trend je nepoužívat na delikventní děti represi

04.12.2014 21:50

Ministryně spravedlnosti Helena Válková v Bruselu zahájila mezinárodní konferenci o problematice trestní odpovědnosti a soudnictví ve věcech mládeže

Ministryně Válková: Světový trend je nepoužívat na delikventní děti represi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková ve středu 3. prosince 2014 v Bruselu zahájila dvoudenní mezinárodní konferenci o problematice trestní odpovědnosti, trestního stíhání a trestů pro děti a mladistvé, kterou pravidelně pořádá mezinárodní organizace International Juvenile Justice Observatory. Cílem již šestého ročníku akce je podle organizátorů vytvoření platformy pro diskusi, která pomůže poukázat na důležitost upřednostňování alternativních sankcí před omezováním svobody delikventních dětí a mladistvých.

Konference, které se účastní mezinárodní odborníci na práva dětí, kriminologové, politici i zástupci nevládních organizací, si klade za cíl inspirovat jednotlivé státy při vytváření legislativy upravující práva dětí a mladistvých, kteří páchají delikty.

„Konference potvrdila, že celosvětovým trendem, prosazovaným na mezinárodní a evropské úrovni, je volit vůči delikventním dětem jiné než represivní postupy a opatření,“ uvedla ministryně Válková. Statistiky a výzkum dokládají, že uzavřená ústavní zařízení, do kterých jsou děti páchající delikty umisťovány, vedou k vysoké recidivě a sociálnímu vyloučení. „Populistická gesta, která se opakovaně objevují v některých zemích - u nás například požadavek na snižování věkové hranice trestní odpovědnosti - nemohou bez doprovodných sociálních opatření vést k žádoucímu výsledku, tedy k plnohodnotnému znovuzačlenění dítěte do společnosti. Řešením je volit alternativní sankce a důsledně prosazovat principy restorativní justice. Taková racionální trestní politika se v oblasti zacházení s mládeží dlouhodobě ukazuje jako mnohem účinnější než tradičně orientované přístupy,“ zdůraznila ministryně Válková.

Český zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a soudnictví ve věcech mládeže (zákon č. 218/2003 Sb.), který nabyl účinnosti v roce 2004 a na jehož tvorbě se profesorka Helena Válková jako významná odbornice podílela, letos platí již desátým rokem. Ministryně ve svém projevu připomněla, že tento progresivní zákon zavedl do českého právního řádu důležitých změn. „Data za minulé desetiletí ukazují, že v ČR pokračuje pokles registrované trestné činnosti mládeže. To však neznamená, že se ojediněle nevyskytnou případy brutálních, zvlášť závažných zločinů, které na sebe upoutají mediální pozornost," doplnila ministryně Válková.

Podle statistik spáchalo například v roce 2013 čin jinak trestný 1484 dětí (mladších 15 let), o rok dříve to bylo 1645 dětí. Registrovaná trestná činnost mladistvých se snížila zejména v porovnání s koncem devadesátých let, kdy jejich kriminalita kulminovala. Počet delikventních dětí mladších 15 let začal klesat v roce 2000.

Konference, kterou zaštítilo UNESCO, probíhá každé dva roky. Naposledy se v roce 2012 konala v Londýně. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

6:03 Semelová (KSČM): Útok na povinnou školní docházku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návrhu Josefa Středuly na zkrácení povinné školní d…