Němec (LEV 21): Usilovat o odebrání výsluh policistům může pouze populista

20.05.2014 14:50 | Zprávy

Řada mých kolegů – policistů mne informovala o tom, že někteří politici opětovně usilují o odebrání výsluh bývalým policistům, hasičům, vojákům, celníkům, příslušníkům vězeňské služby a také příslušníkům všech tajných služeb s tím, že změnu navrhl herec a dnes také i politik – dokonce ministr obrany - Martin Stropnický.

Němec (LEV 21): Usilovat o odebrání výsluh policistům může pouze populista
Foto: Redakce
Popisek: Miroslav NĚMEC z LEV 21

Vzhledem k tomu, že na tyto aktivity již 16. května 2014 - jako vůbec první - upozornil předseda politické strany LEV 21 Jiří Paroubek, který pečlivě sleduje politické dění nejen v naší zemi, a tyto populistické tendence jednoznačně odmítl, začal jsem se o tento problém blíže zajímat a zjistil jsem, že tomu tak zřejmě bude, neboť na serveru „Novinky.cz“ je k této problematice článek pod názvem „Politici chtějí bývalým vojákům a policistům sebrat výsluhy“.

Tyto tendence osobně považuji nejen za populistické, ale i krajně nebezpečné pro stát a jeho bezpečnost, neboť vždy, když politici začali o odebrání výsluh jednat, odešlo z policejních řad mnoho set zkušených policistů, kteří by jinak ještě mohli klidně dalších dvacet let sloužit a obdobně tomu bylo i u jiných bezpečnostních sborů. Nebezpečné je to proto, že to nebyli jen policisté, kteří měli již nárok na starobní důchod, ale zejména policisté v produktivním věku a zcela jednoznačně odešli právě proto, že se báli, že politici tuto populistickou stupiditu opravdu prosadí.

Je třeba si uvědomit, že naprostá většina státních zaměstnanců vykonávala a nadále vykonává tyto profese jako celoživotní povolání, které přináší těmto lidem mnohé těžkosti a problémy nejen v osobním životě, neboť si nemohou dělat co sami chtějí, ale v podstatě jsou státu kdykoliv k dispozici, toto zaměstnání nemůže vykonávat kde kdo, ale pouze speciálně prověřená a vyškolená osoba s pevnými mravními návyky, která se musí celý život permanentně vzdělávat, této službě státu v podstatě obětuje celý svůj život, včetně klidu a pohody vlastní rodiny. Každý policista, ať je zařazen na jakékoliv funkci od hlídkového policisty v zapadlé vesničce až po vrchního policejního radu na Policejním prezídiu v Praze, denně nasazuje svůj život v boji se zločinem a k ochraně ostatních občanů a vykonává-li tuto profesi 30 a více let, má na výsluhu nárok nejen právní, neboť v době vzniku jejich služebního poměru to stát plně garantoval a je nezbytně nutné, aby to také, když již žijeme konečně v právním státě, stát do puntíku dodržel! Jakákoliv jiná cesta by byla zcela jasným porušením platného práva a vzhledem k tomu, že retroaktivitu práva nelze v právním státě připustit, jsou tyto tendence skutečně jen hloupým populismem různých kariéristů, kteří pro sebe shánějí další hlasy neinformovaných voličů.

To by si měl uvědomit i známý populista Stropnický, neboť žádný politik, natož pak herec, který se vecpal do politiky, nemá vůbec žádné právo odejmutí takové výsluhy ani navrhovat, neboť zatímco on sám, jako protekční dítě diplomatů minulého režimu využíval všech výhod předchozího režimu, včetně filmových rolí a po převratu v roce 1989 si sháněl pouze výnosné diplomatické a ministerské funkce úplně kdekoliv, policisté, vojáci, rozvědčíci, celníci a další, trávili svůj život v práci – ve službě pro tento stát.  

Je třeba vědět, že policisté a další obdobní „služebníci“ neslouží pouze základní pracovní dobu, jako většina našich občanů, ale takřka každý měsíc slouží mnohde i dvojnásobek fondu pracovní doby a byly i roky, kde se sloužilo takřka 450 hodin v měsíci, bez odpočinku, bez možnosti navštívit rodinu, vychovávat děti, řešit vlastní problémy, apod. a většinou zadarmo, protože na proplácení přesčasů nebyly po zásahu některých tupých politiků peníze takřka nikdy.

Důsledkem toho pak v řadě policejních rodin nastal rozpad manželství, neboť i slušná a pracovitá žena potřebuje mít v manželovi oporu, a pokud je on neustále jen ve službě a domů dochází pouze, aby si vyměnil špinavé spodní prádlo, přestane to časem i enormně pracovitou a slušnou ženu bavit.

Dále je třeba si uvědomit, že průměrná výsluha policistů či hasičů, která dnes činí 10.475,-- Kč. měsíčně, je oproti jiným zemím, naprosto směšná a že vyšší výsluhy u nás berou pouze generálové, kterých je však u policie pouze několik a báchorky o třiceti až čtyřicetitisícových výsluhách, které si účelově vymýšlejí někteří politici a ještě je dále zveličují senzacechtiví novináři, aby rozeštvali již tak závistí zmítaný národ, jsou naprostou hloupostí.

Jestliže někdo uvažuje o tom, že není možný souběh výsluhy a platu civilního zaměstnance policie či armády, pouze to ukazuje na to, že jde o hlupáka, který chce něco řídit a přitom o tom nemá ani páru. Určité specializované funkce totiž musí vykonávat pouze špičkoví odborníci a ne nějací přitroublí politici či dokonce jejich protekční děti, se kterými se jakoby náhodou roztrhl doslova pytel ve funkcích náměstků různých ministrů, ředitelů odborů, „poradců“ a dalších zbytečně státem placených „podržtašků“, protože v těchto funkcích musí být pouze staří zkušení profesionálové, a ne protekční, třicetiletí hlupáčci, kteří sotva vylezli ze školy a již by chtěli nejvyšší funkce, moc nad lidmi a stotisícové výplaty!

Je třeba pochopit, že mladé policisty nemůže učit stejně starý a naprosto nezkušený policista, byť by měl tři vysoké školy v USA, ale pouze zkušený policejní profesionál, který sloužil u nás, nikoliv u městské policie v NY, prošel celou službou od nejnižšího k nejvyššímu článku, zvládá danou problematiku nejen teoreticky, ale i prakticky, dokáže nové policisty svým výkladem zaujmout a předat jim svoje celoživotní zkušenosti. Obdobně je tomu i v dalších bezpečnostních sborech a v armádě, a jestliže se ministr obrany diví, že dnes jediná vojenská vysoká škola – Univerzita obrany v Brně - má příliš vysoký rozpočet či že je tam moc učitelů, nechápe vůbec nic!

Obdobně je tomu v rezortu ministerstva vnitra, kde je takovou jedinou vysokou bezpečnostní školou Policejní akademie České republiky v Praze, kterou minulé pravicové vlády doslova ožebračily, a situace je tam dnes taková, že řada vysoce kvalitních vědeckopedagogických pracovníků, kteří mají praxi delší než 40 let, tam působí jen na poloviční úvazek za naprosto směšných 14.795,-- Kč hrubého měsíčně, není tam k dispozici ani kancelářský papír, natož tonery do tiskáren a pro 40 vědeckopedagogických pracovníků, kteří mimo tvrdé výuky musejí rovněž dělat vědu a bezpečnostní výzkum, je jedna jediná černobílá tiskárna, na chodbách se nesmí svítit, protože energie jsou drahé atd., atpod., takže tam dnes pracují opravdu jen bývalí policisté a doslova „policejní fandové - srdcaři“, kteří provádějí řadu důležitých věcí úplně zadarmo jen proto, abychom vychovali novou generaci policistů, kteří to těžké břemeno potáhnou dál správným směrem.

Pokud však odejde naše generace, která svou práci brala, alespoň v policii, vždy jako celoživotní poslání, a nové odborníky nezaplatíme, budou nové policisty nadále už učit pouze různí ambiciózní hňupové bez policejní praxe, kteří je však nenaučí vůbec nic, neboť mimo cizích jazyků a některých odvětví práva, nemohou speciální policejní a bezpečnostní vědy, ani kriminalistiku, učit amatéři a outsideři, byť by měli doporučení z USA. Tedy, chceme-li mít slušné a vzdělané policisty, kteří budou opravdovou službou všem slušným občanům a současně budou tvrdí a nekompromisní vůči zločincům všech kategorií, je třeba jim nejen vytvořit vhodné platové podmínky (zatím nastupují za necelých 14 tisíc korun hrubého) a spravedlivý kariérní postup bez bočních vstupů protekčních individuí všeho druhu, ale musíme je i nadále motivovat výsluhou, odchodných či dalšími výhodami, které jiní pracovníci mít nebudou, protože si je zkrátka nezaslouží. Je však třeba dodat, že na takovou výsluhu, má mít policista či obdobný státní zaměstnanec, nárok pouze tehdy, odslouží-li v bezpečnostním sboru nejméně 30 let, přičemž maximální výše této výsluhy by měla být „zastropována“ ve výši 20 tisíc korun měsíčně, protože řada dalších pracovitých a slušných lidí dnes musí živit svoje rodiny i s polovinou této částky a brát vyšší výsluhu by tudíž bylo značně nemorální. Vyplácet výsluhu těm, kteří odsloužili pouhých deset či patnáct let je naprostým nesmyslem, protože prvních pět až deset let se každý policista být policistou teprve učí, na úkor vlastní policejní práce ještě většinou vystuduje vysokou školu, a protože všude jinde dostane víc peněz, od policie následně odchází a jeho přínos pro stát je nulový.

Tento stát nerozkradli policisté, ani hasiči a ani vojáci či pracovníci rozvědek, kteří chrání náš stát, jeho bezpečnost, ekonomiku a občany - ale rozkradli ho hlavně porevoluční politici, které si bohužel sami naši občané zvolili ve svobodných volbách, a jejich přisluhovači, lobbysté a podobná příživnická pakáž - a pokud nyní nemá stát na bezpečnostní složky peníze, ať tedy zabaví majetky těm, kteří je nevydělali poctivě, ale kteří je, prach sprostě, nakradli!

Doc. JUDr. Miroslav NĚMEC, Ph.D.
Stínový ministr vnitra za LEV 21 a kandidát za LEV 21 do Evropského parlamentu

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

8:14 Dostál (Stačilo!): Konzultace s premiérem ohledně národních zájmů v ČR vítám

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k setkání s premiérem Fialou v Kramářově vile.