Nesouhlasím s Dienstbierem, hájí návrh kraje starosta Slováček (KDU-ČSL)

20.01.2015 16:33 | Zprávy
autor: tesin.cz

Vláda odmítla návrh zastupitelstva Moravskoslezského kraje, aby policie mohla zadržovat řidičské průkazy motoristům za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Podle ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je návrh mimo jiné nekoncepční. S tím nesouhlasí starosta hraničního Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL), který jako krajský zastupitel zákonodárnou iniciativu podpořil.

Nesouhlasím s Dienstbierem, hájí návrh kraje starosta Slováček (KDU-ČSL)
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Českého Těšína Vít Slováček (KDU-ČSL) na oslavách Svátku tří bratří

Podle něj se kraj snaží řešit problém, kdy roste počet bezohledných řidičů a tím i míra ohrožení pro další účastníky silničního provozu. Z důvodu obstrukcí v rámci přestupkového řízení zůstávají silniční piráti často nepotrestáni. „Proto jsme podpořili zákonodárnou iniciativu kraje, podle níž by policista mohl zabavit na místě řidičský průkaz za závažné překročení rychlosti,“ říká za klub lidoveckých zastupitelů starosta Českého Těšína Vít Slováček. „My v obcích, kde se nás tyto problémy dotýkají přímo, na to máme samozřejmě jiný názor než pražští politici,“ dodal starosta.

Nyní je policista oprávněn zadržet řidičský průkaz pouze v případě, kdy jeho majitel způsobil dopravní nehodu, řídil motorové vozidlo pod vlivem návykové látky nebo se odmítl podrobit zkoušce na přítomnost těchto látek, či usedl za volant přes uložený zákaz řízení.

„Podle našeho návrhu by mohl přijít o řidičák hned na místě ten, kdo překročí maximální povolenou rychlost v obci o 40, mimo obec o 50 kilometrů v hodině. Při opakovaném překročení během jednoho roku by to bylo adekvátně 20 a 30 kilometrů v hodině,“ vysvětlil Slováček s tím, že nově by skutečnost zabavení řidičského průkazu policista musel bezodkladně do druhé dne oznámit registru řidičů a v případě cizince jeho mateřské obci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Bartoš: Vláda připravila samoživitele a seniory o podporu v bydlení

Jak jako? Víte, mě to přijde, že se téma bydlení jako problém jen omílá, ale v podstatě se pro lidi nic nemění a je dostupné čím dál míň – kapacitně i finančně, pro většinu lidí nejen pro samoživitele nebo seniory.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schrek (ODS): Naděje na podporu regionální dopravy se na nějaký čas rozplynula

20:07 Schrek (ODS): Naděje na podporu regionální dopravy se na nějaký čas rozplynula

Projev na 14. schůzi Poslanecké sněmovny dne 24. dubna 2026 k podpoře regionální dopravy