Niedermayer (TOP 09): Cesty jsou, ale hodinky tikají

14.02.2023 7:33 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k modernizaci energetického systému

Niedermayer (TOP 09): Cesty jsou, ale hodinky tikají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Postupný pokles ceny plynu a s ním i elektřiny je výborná zpráva. Pokud ale nezačneme něco dělat s naší energetikou, je dost možné, že budeme mít brzy velký, nečekaný problém.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21903 lidí

Energie na roky 2025 a později se dnes na trzích obchoduje už za cenu (120e/kWh) hluboko pod našimi stropy. Proto pod ně klesají i ceny pro spotřebitele. Pro naši zastaralou energetiku založenou převážně na uhlí to ale znamená, že elektřina vyrobená z uhlí (při této ceně elektřiny a dnešní ceně povolenky na 90 e) přestane dávat ekonomický smysl. Což je cesta k problémům s bezpečností dodávek a nebo podstatně dražší elektřině u nás než v okolí.

Dalším „problémem“ je (ne)připravenost našeho energetického systému na rychle se rozvíjející fotovoltaické elektrárny (FVE), které brzy (i u nás) pokryjí ve slunné dny výrobou více než je aktuální spotřeba. Je to totiž problém pro ekonomiku ostatních zdrojů.

Téma záložních zdrojů schopné dodat energii jen „když je potřeba“ (a podíl tohoto času bude klesat) proto bude jedním z hlavních témat naší energetiky. Uhelné elektrárny to „umí“ jen teoreticky, neb jen občasný provoz by nekonvenoval uhelným dolům.

Stát by měl v této situaci vynaložit všechny síly na efektivní modernizaci naší energetiky, aby zajistil energetickou bezpečnost i nízké ceny pro naše občany a firmy… Cesty jsou, ale hodinky tikají. A mimochodem, diskutované zestátnění ČEZu není odpovědí na ani jeden z problémů, kterým naše energetika bude čelit. Více si přečtete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích