Nozar (ČSSD): O toxicitě slova „levicový“ a změně způsobu mluvení o levici

22.03.2021 9:20

Vládnoucí režim řeči drží levici v podřadnosti díky dvěma polaritám. Jedna polarita je tzv. "progresivní levice" a druhá polarita je pravicovými medii hlásaný tzv. "levicový volič". Někde mezi nimi je cesta, kterou by obrozená demokratická levice měla jít.

Nozar (ČSSD): O toxicitě slova „levicový“ a změně způsobu mluvení o levici
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Obě tyto pravicí ustanovené polarity spojit a toto spojenectví uhájit před pravicovými útoky, které by je mělo rádo rozdělené! Tuto rozdělenost si dnes lidé na demokratické levici nemůžou dovolit. Bude nutné, aby se v této chvíli oba tábory vzpamatovaly a v této kritické chvíli, potlačily vášně a hledaly vzájemné porozumění a potřebný kompromis.

V zásadě je to rozepře mezi konzervativním a progresivním táborem. Z hlediska posouzení dnešní situace je nutné upřesnit pojem konzervativismus. Konzervativním zde nerozumíme něco z tábora židokřesťanského konzervativismu, který je nám v současné době mainstreamovými médii předkládán, jako ten jediný správný konzervatismus. Mluvíme tu o o konzervativismu materialistickém, o kterém se vlastně vůbec nic zásadního nepíše, ačkoliv je v národě většinový.

Tento materialistický konzervatismus je k naší škodě v zásadě obsazen pravicovým uvažováním a jeho levnými triky, jako třeba pravičáky praktikovaný primitivní antikomunismus, který je, bohužel, v našich podmínkách vztahován i na demokratický socialismus. Bohužel tyto teze mnohdy zastávají lidé, kteří kdysi volili sociální demokracii, aby se posléze se přesunuli k populistickému zdánlivě levicovému hnutí Andreje Babiše. Liberálně konzervativní média je nazývají pojmem „levicový volič“, ačkoliv tito voliči o demokratické levici téměř nic neví a když přece něco, tak jen to, co si zapamatovali ještě ze staré komunistické propagandy a nebo z té porevoluční rádoby pravicové, které vůči demokratické levici postupují často ruku v ruce. Ani vládám, na kterých byla ČSSD v polistopadovém období účastna, se s touto mentalitou nedařilo nic moc udělat a často se jí tedy nadbíhalo , hledal se s ní potřebný kompromis v zájmu znovuzvolení, a tím se postupně více a více tato „pragmatická ignorance“ dostala i do vedení strany.

Právě díky tomu dnes nabírá na síle proud progresivní levice, která ale s ČSSD nechce mít mnoho společného. S mnohou kritikou, kterou na adresu ČSSD vznáší, lze souhlasit, ale zvláště v poslední době se stále a znovu progresivní levice přesvědčuje o tom, že přát si zánik ČSSD je bláhová představa, která poškodí i je.

Oba tábory stojí v patu. Integrovat levici se nikomu z těch dvou táborů moc nechce. Progresivní levice si v této oblasti zvykla na zákopový boj proti všem a na tzv. žurnalistickou nezávislost, kterou ve svých vedoucích představitelích, novinářích, vydávají po pravicovém vzoru za velikou ctnost. ČSSD se zase uzavřela do svých temných sekretariátů.

U jedné strany aktivismus překypuje u druhé strany se ho zoufale nedostává. U jedné strany panuje politická rozvaha, u druhé pro reálnou politiku škodlivý ideologicko-morální purismus. Přebujelé kastovnictví bují u obou stran a oba tábory nemají jasné a silné vedení.

Je načase se spojit. Autentická konzervativní levice se musí do parlamentních voleb spojit s progresivní levicí! Progresívní levičáci vědí, že do budoucna musí znormálnit, zatímco klasičtí sociální demokraté se musí přiměřeně aktivizovat protože jinak žádná levice sociálně demokratického typu v Česku nebude. Oba tábory si do budoucna musí odpustit trapnou řevnivost a stupidní povýšenost, zorganizovat se každý ve svých stranách, zvolit si své představitele, schopné vyjednat potřebný kompromis a společně se domluvit na způsobu další spolupráce.

Piráti jako úmyslně neuvědomělá levice to jistí zprava. My můžeme jít více doleva a naší hlavní voličskou cílovou skupinou, ať jsou zejména ty společensky neprivilegované vrstvy na jejichž práci stojí hlavní část české prosperity a daňových příjmů. Pravičáci jim do hlavy natloukli, že tomu tak ve skutečnosti není, a že za prosperitu prý můžou jenom a jenom jejich neokonzervativní metody. Této skupině a nejen ji, musíme vrátit jejich sebevědomí. Tohle má být náš budoucí společný cíl! Zakopejme tedy mezi „konzervativní“ l a „progresivní“ levicí staré válečné sekery, protože náš soupeř je venku, mimo tento kruh. A nás čeká do října rozhodný a hlavně tvrdý boj o budoucnost levice Boj který nebude provozován v rukavičkách, bude to boj proti médiím, které jsou v rukou oligarchů i proti tzv. objektivnímu mediálnímu mainstreamu, který si dodnes plete komunismus s demokratickým socialismem.

To rozdělení mezi námi způsobil pravicový mainstream a je na čase se ho zbavit. V myslích konzervativních i progresivních levičáků už napáchal dosti škod! Pokud se nespojíme a nebudeme společně hledat vzájemný kompromis, bude je páchat dál!

Lukáš Nozar řadový člen ČSSD; Karel Machovec, bývalý I. místopředseda ČSSD

reklama

autor: PV

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Ruským trollem snadno a rychle aneb Opakování je matka moudrosti

14:07 Štěpánek (Trikolora): Ruským trollem snadno a rychle aneb Opakování je matka moudrosti

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jediné správné pravdě a nálepkování v politice