ODS: Do Evropy jdeme SPOLU

30.10.2023 20:33 | Tisková zpráva

Chceme společně hájit zájmy České republiky a stát se nejsilnějším hlasem

ODS: Do Evropy jdeme SPOLU
Foto: ODS
Popisek: ODS

Koalice SPOLU se rozhodla spojit své síly i do Evropského parlamentu. Její představitelé jsou přesvědčeni, že se společně stanou nejsilnějším hlasem za Česko. V pátek 27. října v Praze oznámením o společné kandidátce do Evropského parlamentu navázali u příležitosti třech let od podpisu původního memoranda na úspěšnou dosavadní spolupráci v obou komorách parlamentu, ale i v regionech. Podle předsedů stran i europoslanců je důležité se nyní soustředit na agendy, jež je spojují – například hájit otevřený trh, vnitřní bezpečnost a obranu před vnějšími hrozbami, konkurenceschopnost, energetickou nezávislost. 

„Příští evropské volby se odehrají jako souboj mezi těmi, kteří vidí Evropu jako příležitost pro spolupráci na straně jedné, a mezi těmi, kteří ji pouze používají jako laciný terč pro svoje politické útoky, případně jako jednoduchý zdroj peněz, na straně druhé. Koalice SPOLU chce být a bude reprezentantem těch prvních a pevně věřím tomu, že v konkurenci s populisty a extremisty v evropských volbách uspěje,” řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Přestože ještě nejsou primární volby zcela uzavřeny, již dnes je zřejmé, že na kandidátce SPOLU bude široké spektrum výrazných českých osobností, osvědčených politiků i expertů. Troufám si říct, že žádná kandidátka nebude mít takovou personální sílu a žádná kandidátka nebude mít v čele tak silnou osobnost, jakou je Alexandr Vondra. Naším společným ideovým základem je volební desatero. Myslíme v něm na všechny důležité oblasti, ať už jde o vnitřní bezpečnost, obranu před vnějšími hrozbami, konkurenceschopnost, energetickou nezávislost, potřebu propojit Evropu dopravní a informační infrastrukturou či snahu zajistit prosperující zemědělství a živý venkov a také sociální a kulturní rozmanitost Evropy,” dodal Fiala.

„Když jsme se s Petrem a Marianem před třemi lety sešli den před 28. říjnem na Hradčanském náměstí, abychom představili společné memorandum pro volby do Sněmovny, čelili jsme obdobným pochybnostem jako dnes. Budou mít po volbách společný klub? Najdou liberálové a konzervativci společnou řeč? Nepovstanou na povrch dávné spory? A dokáží vůbec sestavit společnou kandidátku? Nejlepší odpovědi na tyto otázky nám dal čas. Za tři roky, co existuje koalice SPOLU, jsme dokázali vyhrát volby do Sněmovny, získat většinu v Senátu a úspěšně fungujeme nejen v Parlamentu, ale také na úrovních regionálních i krajských. A to ani nemluvím o tom, že naše společná vláda je v dnešní nelehké době zárukou stability. To jsou nejlepší důkazy smyslu koalice SPOLU i její budoucnosti. Nemá proto valného smyslu pitvat se v názorech, ve kterých se snad naše pohledy mohou lišit. Naopak nadále stavme na tom, co nás spojuje. Lepší příležitost, než jsou volby do Evropského parlamentu, bychom hledali jen stěží. Mottem společné Evropy a Unie je totiž ‚jednota v rozmanitosti ‘ a takoví jsou i koaliční partneři: TOP 09, ODS i KDU-ČSL,” řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

19:05 Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dnes v tajné volbě podpořila Ursula von der Leyen jako pře…