ODS: Nová směrnice Evropské unie ohrožuje čistírny odpadních vod

05.10.2023 20:07 | Tisková zpráva

Evropský parlament schválil revizi směrnice o městských odpadních vodách. Původní směrnice vznikla v roce 1991 a jejím cílem je chránit životní prostředí před nepříznivými účinky vypouštění odpadních vod z městských zdrojů a specifických průmyslových odvětví.

ODS: Nová směrnice Evropské unie ohrožuje čistírny odpadních vod
Foto: ODS
Popisek: ODS

Členské státy jsou povinny zajistit, aby odpadní vody byly odváděny a čištěny v souladu s minimálními normami EU. Členské státy musí rovněž vymezit „citlivé oblasti“ podle kritérií obsažených ve směrnici, pro které platí přísnější normy a lhůty. Revize usiluje o další zlepšení kvality vody prostřednictvím řešení zbývajícího znečištění městských odpadních vod, zlepšení přístupu ke kanalizaci a snižování spotřeby energie a emisí skleníkových plynů.

Podle europoslanců za ODS však schválená verze obsahuje několik sporných bodů.

„Pro nás jako Českou republiku se jedná hlavně o extrémně přísné podmínky terciérního čištění dusíku a fosforu pro citlivé oblasti, kam naše země spadá bohužel úplně celá,“ uvádí europoslanec Alexandr Vondra.

„Tato pravidla ohrožují další existenci čistíren odpadních vod a to i v menších aglomeracích. Naše návrhy zohledňovaly jejich možnosti a realitu všeobecně. Ta bohužel při současném složení Evropského parlamentu hraje v legislativních návrzích stále menší roli. Nejdůležitější je, aby byl návrh takzvaně ambiciózní,“ míní Vondra.

„Je velká škoda, že poměrně těsně neprošel náš pozměňovací návrh, který původní text zmírňoval. Piráti hlasovali rovnou proti našemu pozměňováku, což ilustruje jejich dlouhodobý postoj k českým zájmům, zatímco ANO nedokázalo ve své liberální frakci získat pro český návrh žádnou podporu,“ dodává europoslankyně Veronika Vrecionová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

22:01 Rozvoral (SPD): Požadujeme od státu větší ochranu všech slušných a pracujících občanů

Česká tisková kancelář tento týden zveřejnila výsledky průzkumu agentury STEM, ze kterého vyplývá, ž…