České stavebnictví jde dál ke dnu a bydlení bude ještě nedostupnější. Bartoš ho chce zpackanou digitalizací nejspíš dorazit… Hnutí SPD již léta apeluje na to, aby bytová politika byla naprostou prioritou jakékoli vlády, chceme-li podpořit porodnost v pracujících rodinách. Stát musí převzít hlavní odpovědnost za budování dostatečných kapacit cenově dostupného vlastnického i nájemního bydlení. Je nutné obnovit rozsáhlou bytovou výstavbu a nastartovat dlouhodobý projekt výhodných půjček na bydlení pro pracující rodiny s garancí státu. To jsou recepty hnutí SPD, které jsme připraveni realizovat v praxi, staneme-li se součástí příští vlády.
Stavebnictví v červnu zrychlilo meziroční propad na 10,2 procenta po květnovém poklesu o 6,8 procenta. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, výroba proti loňskému červnu klesla o 10,4 procenta. Produkce v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, byla meziročně nižší o deset procent.
„Meziroční vyšší než desetinový propad signalizuje, že stavební výroba v Česku prochází závažným útlumem. Ten se projeví budoucí nižší nabídkou nových nemovitostí na trhu, což v oblasti rezidenční výstavby povede k dodatečnému tlaku na růst cen bydlení. V nadcházející době se bude muset stavebnictví vypořádat se současnými problémy spojenými s digitalizací stavebního řízení, které - pokud by přetrvaly do podzimu, což je málo pravděpodobně - dokonce mohou mít negativní makroekonomický dopad.“ Uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
V ČR jsou velmi dlouhé povolovací stavební procesy (ještě prodloužené zpackanou Bartošovou digitalizací), což výstavbu nesmírně prodražuje. Stavební materiály a stavební práce od pandemie covidu zdražily o 40 %! Ministerstvo pro místní rozvoj dokonce meziročně snížilo výdaje na podporu bydlení zhruba o třetinu a zrušilo projekt půjček na bydlení pro mladé rodiny.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV