Okamura (SPD): Co je pro vládní koalici dezinformace, to už přece víme

03.11.2023 13:32 | Zprávy

Projev na 81. schůzi Poslanecké sněmovny 3. listopadu 2023.

Okamura (SPD): Co je pro vládní koalici dezinformace, to už přece víme
Foto: Hana Brožková
Popisek: Tomio Okamura

Vážené dámy a pánové, přetrvává vážný problém mnohonásobného překračování zákonných lhůt při přiznávání a vyplácení důchodů, na který dlouhodobě upozorňujeme už několik měsíců. Znovu a znovu se ukazuje, že vláda Petra Fialy neplní své sliby a selhává ve svých základních povinnostech. 

Ještě před necelým měsícem čekaly na zpracování svých žádostí o důchod čtyři tisíce lidí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL slíbil plnou nápravu do konce října. K tomu ovšem nedošlo a stále je zde mnoho případů lidí, kteří na vyřízení své žádosti o důchod čekají dlouhé měsíce, mnohem déle než 90 dní, jak předepisuje zákon. To těmto lidem působí vážné sociální problémy, kdy jsou nuceni často žít z úspor, pokud je vůbec ještě mají, anebo dokonce žádat o sociální dávky, přestože jim dávno vznikl zákonný nárok na řádný důchod nebo si musí dokonce půjčovat. Tento stav potvrzuje i Rada seniorů České republiky a Kancelář ombudsmana.

Opakovaně vyzýváme vládu Petra Fialy z ODS a ministra práce a sociálních věcí Jurečku z KDU-ČSL, aby provedli neprodleně nápravu tohoto stavu, anebo aby okamžitě podali demisi. Toto jejich opakované selhání nelze ničím omluvit. A důchodci, kteří si nemůžou sami pomoci, tak se stávají jejich rukojmími.

Dalším problémem, který tady je, tak je situace, že kvůli ministru zdravotnictví Válkovi hrozí kolaps českého zdravotnictví a jsou ohroženy životy českých občanů. Situace v resortu zdravotnictví je velmi vážná a od nového roku dokonce hrozí kolaps celého zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 není schopen situaci vyřešit. Nejenže chybí základní léky, ale výpověď z přesčasové práce podalo dosud šest tisíc ze zhruba třinácti tisíc lékařů, kteří pravidelně tuto práci vykonávají. Chystají se k nim přidat i zdravotní sestry a další zdravotníci. Vyplývá to z informací, které poskytli zástupci zdravotnických a lékařských odborů. Jedná se o reakci lékařského a zdravotnického personálu na vládní novelu zákoníku práce, která navyšuje maximální možný objem přesčasové práce ve zdravotnictví na dvojnásobek. Lékaři požadují snížení množství přesčasů a zvýšení základních výdělků bez příjmů z přesčasové práce. Podle sdělení lékařských odborů chybí v českých nemocnicích až čtyři tisíce lékařů a až pět tisíc zdravotních sester. Jde o důsledek dlouhodobě špatné koncepce zdravotnictví.

Zásadním problémem jsou masové odchody českých lékařů, kteří vystudovali medicínu na českých vysokých školách za peníze českého státu, do zahraničí. Vyzýváme premiéra Petra Fialu k okamžitému řešení aktuální kritické situace tak, aby nebyly ohroženy životy a zdraví občanů. Součástí řešení musí být i odvolání zcela neschopného ministra Válka. Zároveň je nezbytné okamžitě zahájit konkrétní kroky, které povedou ke snížení nedostatků lékařů a zdravotních sester v českém zdravotnictví a trvalého zajištění zdravotní péče.

Situace v rezortu zdravotnictví je velmi vážná. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 s plnou podporou předsedkyně Sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dlouhodobě zlehčuje situaci s nedostatkem léků a situaci absolutně neřeší. Nyní si slibuje od předkládané novely zákona o léčivech, která se má na této schůzi ve třetím čtení projednávat, že zamezí právě rozsáhlým výpadkům léčiv.

Od samého začátku, kdy tato novela byla předložena, upozorňujeme, že novela neřeší podstatu problému jako závislost na mimoevropských producentech léčiv, potíže se zásobováním a nedostatečné evropské výrobní kapacity. Novela neřeší například ani volně prodejné léky, kterých je kritický nedostatek, anebo to, že některá léčiva skladovat prostě nelze. Novela zákona pouze umožní státu prodloužit dobu, která je nezbytná na hledání řešení, kdy dojde k přerušení dodávek konkrétního léku. Masivní výpadky léčiv ukazují, jak Fialova vláda není schopna pružně reagovat na krizové momenty a strategicky plánovat a tím těmto situacím předcházet.

SPD dlouhodobě říká, že musíme řešit podstatu problémů, a to tak, že stát musí podpořit obnovu léčiv v České republice a odstoupit od nesmyslných regulací EU, díky kterým se výroba přesunula mimo Evropu převážně do Asie, přitom donedávna byla Evropa ještě soběstačná.

A tady bych dodal výrok paní Pekarové Adamové v pořadu na Seznam Zprávy, kdy řekla, že za nedostatek léků v České republice může opozice. Já jsem bez dalšího komentáře tento její úsek toho videa zveřejnil na svých sociálních sítích a okamžitě - každý se může podívat, jsou tam doslova - tisíc reakcí je tam, ne-li více a občané si z toho jejího vyjádření, z tohoto zoufalého vyjádření, udělali samozřejmě obrázek sami.

To znamená, Fialova vláda je dva rok u vlády, opozice nemá ty pravomoci samozřejmě, protože my nejsme ve vládě, a vy už svalujete nedostatek léků na opozici. Je to zoufalé, je to samozřejmě neuvěřitelné chování a znova říkáme, že minimálně ministr zdravotnictví Válek by měl ohledně léků podat okamžitou demisi, protože nejste schopni ten problém řešit, ani ho evidentně nechcete řešit.

Samozřejmě to, co bych rád zmínil, čemu se ale naopak věnuje Fialova vláda, takže vy se nevěnujete řešení nedostatku léků, nevěnujete se ani tomu, aby pracující lidé, důchodci, aby měli důstojné životy, aby měli dostatek peněz, ale to, čemu se věnujete, tak tady Ministerstvo vnitra vedené Vítem Rakušanem z hnutí STAN, předsedou hnutí STAN, nabádá nově lidi, aby práskali své spoluobčany. Takže ještě jste tuhletu grafiku vytvořili. (Ukazuje.) A říkáte nahlas nebezpečné nebo nelegální chování na sítích. Samozřejmě to, jakým způsobem je vaše vláda zoufalá, hnutí STAN v tomto případě, zavádíte metody jako za bolševika v tom stylu - pozor, nepřítel naslouchá, anebo Velký bratr vás pozoruje, a je to samozřejmě hnus. A co je pro vládní koalici dezinformace, to už přece víme. Fialova vládní pětikoalice, kde jsou Piráti, kde jsou lidé STAN, kde je KDU-ČSL, ODS a TOP 09, vypnula v loňském roce web našeho europoslance pana doktora Ivana Davida. Jeho soukromý web informační s názvem Nová republika. Takže to jsou podle Fialovy vlády dezinformace, web europoslance, bývalého ministra zdravotnictví, šéfa bohnické psychiatrické léčebny, soudního znalce v oboru psychiatrie, pan doktor Ivan David, a aniž by byl z čehokoliv obviněn, za cokoliv, aby ve finále se rok s rokem sešel, nic z toho nebylo, tak Fialova vládní pětikoalice v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem ze STAN a s premiérem Fialou, vypnuli informační web našeho europoslance Ivana Davida Nová republika. Europoslanec za SPD, které volí více než půl milionu´voličů. A samozřejmě se ukázalo, že tam nic takového nebylo.

My samozřejmě trváme na tom, že se na Ukrajinu nemají posílat zbraně, jsme jedinou stranou, která to říká, že chceme mír, nikoliv válku. My trváme na tom, abyste na Ukrajinu a Ukrajincům už neposílali ani halíř! Ani halíř Ukrajině! Říkám to na rovinu! Toto není dezinformace! Já vám tady zopakuji - peníze českým občanům, ne Ukrajincům! Také mě vypnete? Také mě vládní pětikoalice vypne za tento názor? To je neuvěřitelné, co vy předvádíte! Takže teď nabádá ministr vnitra Vít Rakušan, hnutí STAN, ale samozřejmě s posvěcením celé Fialovy vlády, k tomu, aby se práskali čeští občané vzájemně, aby se udávali. A teď jsem řekl, co je z vašeho pohledu nebezpečný obsah. V podstatě cokoliv, co říká opozice. Cokoliv, co vám je nepohodlné, protože vaší vládě plně věří pouze 3 procenta občanů podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd.

Takže samozřejmě vy místo toho, abyste se postarali o to - a místo toho, aby se ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN postaral o to, aby bylo v ulicích bezpečno a aby nepřizpůsobiví neobtěžovali slušné občany, tak věnuje aktivitu tomu, vytváření tady grafiky a na oficiálních sociálních sítích Ministerstva vnitra vyzývá k tomu, aby se lidé vzájemně práskali. (Ukazuje.) Přičemž víme, co jsou dezinformace z pohledu vlády. Ostatně tím hlavním nebezpečným chováním na sociálních sítích je právě Fialova vláda. Vy jste naslibovali lidem, že nebudete zvyšovat daně a obelhali jste celý národ, takže ten, kdo tady lže a je nebezpečný, je v prvé řadě Fialova vláda.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

11:17 Hašek (PRO): Jak moc kyselá a pro koho bude letos znojemská okurka?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke korupční kauze na znojemské radnici