Vedení ČSSD – což není příliš překvapivé, neboť jsem v zásadě soukromá osoba – dělalo často přesný opak toho, co jsem před rokem navrhoval. Tak například pokud jsem psal o potřebě prosazovat politiku silné koruny, premiér Sobotka navštívil ČNB a podpořil její politiku slabé koruny. Tato politika má přitom několik nepříjemných důsledků. Zdražuje dovozy, a tedy nepříznivě působila na kupní sílu obyvatelstva. A oslabení koruny také oslabovalo chuť firem modernizovat své výrobní kapacity a jít cestou technologické revoluce a robotizace. Proč? Z jednoduchého důvodu. Protože moderní technologie z dovozu byly uměle zdraženy možná o 12 – 15 % ceny, a to právě díky politice slabé koruny. Nemluvím již o tom, že pro běžné občany byly dražší například dovolené v zahraničí, které tvoří tu příjemnější část jejich života. Dobře, sociálně demokratický premiér podpořil zájem vývozců. Možná mu však měl být bližší zájem neporovnatelně většího počtu obyčejných občanů.
Posledními bezezbytku úspěšnými volbami byly pro ČSSD v posledních sedmi letech komunální a senátní volby na podzim roku 2010. Ještě krajské volby v roce 2012 neskončily nejhorším výsledkem, ale došlo k poklesu počtu hlasů pro ČSSD oproti volbám v roce 2008 o cca 12 %.Tedy zhruba o třetinu.
Před čtyřmi lety, po více než třech letech naprosto nemožné vlády P. Nečase, sociální demokracie ve volbách zvítězila se ziskem 20,4 %. To jistě nebyla žádný hitparáda, ale bylo to vítězství. Všechny následující volby zaznamenávaly výsledky ČSSD již jen na jasně sestupné trajektorii. A byly doprovázeny stále se více stupňujícím zklamáním. ČSSD tak postupně prohrála v komunálních volbách téměř ve všech velkých městech, ztratila primátorské pozice v Brně, Ostravě a politické pozice ve většině velkých měst i měst střední kategorie.
V krajských volbách před rokem ztratila ČSSD pozice na většině hejtmanství. Ze 12 hejtmanů jí zbyli 4. Co však bylo závažnější, to bylo podstatné zúžení její voličské základny z někdejších 30 % na 10-15 %, což v senátních volbách v roce 2016 podstatně snížilo šanci na dobrý volební výsledek. A to až na úroveň slabých volebních výsledků dosahovaných v senátních volbách v letech 2000 - 2004.
Pokud bude strana takto pokračovat i v termínu senátních voleb za rok a za tři roky, bude obměna senátorů znamenat, že se ČSSD vrátí v podstatě do situace před senátními volbami v roce 2006, kdy měla pouze sedm senátorů. (V roce 2016 do senátu ČSSD získala pouze 2 mandáty.)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV