Paroubek: Čeští ekonomové se diví

06.06.2017 13:36

Ekonomové z hlavního myšlenkového mainstreamu Česka se velice diví nad tím, že kurz české koruny po ukončení měnových intervencích ČNB rychle neklesá. To je opravdu divné, že? Vedení ČNB za necelé 3,5 roku nasypalo do tohoto nesmyslného "projektu“ 2,5 bilionu korun. To je neslýchaná částka. A pak se čeští ekonomové diví, proč vlastně dochází k tomu, že českou korunu budeme mít ještě celou řadu let. Ať to stojí naše podniky při konverzích do eura, co to stojí.

Paroubek: Čeští ekonomové se diví
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Samozřejmě, že všechny tyto věci byly známy vedení ČNB již dopředu. Tedy jaké to bude mít důsledky, pokud se ČNB pustí do dlouhodobého zeslabování kurzu české koruny, na budoucí vývoj směnného kurzu české koruny i po ukončení intervencí. A že to bude znamenat nejen to, že se v českých výrobních podnicích odloží proces technologické revoluce a robotizace. Neboť nákupy nejmodernějších technologií ze zahraničí budou o 12 až 15 % dražší, nežli mohly být, pokud by byl zachován plovoucí směnný kurz koruny po celou dobu probíhajících měnových intervencí.

Neméně závažný dopad na českou společnost i českou ekonomiku bude mít ovšem také to, že v důsledku obrovské masy peněz, které přišly v důsledku měnových intervencí do oběhu (2,5 bilionu korun), nebude možné v dohledné době uskutečnit konverzi koruny do eura. Tedy jinak řečeno, nebude možné uvažovat v dohledné době o vstupu Česka do Evropské měnové unie a tedy o přijetí eura. Prostě proto, že konverze našich úspor z korun do eura za nějakých 25 až 26 korun za 1 euro by prostě vedla k okradení českých občanů na jejich úsporách dobře o jednu čtvrtinu, možná až jednu třetinu jejich skutečné hodnoty.

A viníci toho jsou jasní. Bývalé vedení ČNB, které pracovalo ve prospěch určitých zájmových skupin, zatím anonymních a také ti politici, kteří k tomu mlčeli anebo dokonce souhlasně přikyvovali. To s výjimkou prezidenta Zemana byli vlastně všichni.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šulda (KSČM): Ministr Výborný objevil Ameriku

4:31 Šulda (KSČM): Ministr Výborný objevil Ameriku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k reakci ministra Výborného na zdražování potravin po…