Paroubek: Ekonomičtí beletristé s křížkem po funuse

04.10.2018 8:35 | Zprávy

Poslouchal jsem v Českém rozhlase Plus debatu mezi známým ekonomickým beletristou, dnes ekonomem Czech Fundu Kovandou a místopředsedkyní Asociace malých a středních podnikatelů Břečkovou.

Paroubek: Ekonomičtí beletristé s křížkem po funuse
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Debatu, ve které hovořili o EET a možnostech státu navýšit rozpočtové příjmy. Známý ekonomický beletrista Kovanda v rozporu se stanoviskem praktičky Břečkové z výše zmíněné Asociace zpochybnil přínos EET pro zvýšení daňových příjmů státu. Není to ostatně poprvé, co člověk z „hlavní ekonomické fronty“ zpochybňuje dobrý ekonomický institut, kterým EET podle mého názoru je. Prý přínos EET podle Kovandy není, jak říká premiér Babiš 10 mld. Kč, ale pouze 3 mld. Kč a ty jdou převážně na vrub kontrolních hlášení a ne EET. No, možná, že by si pan Kovanda mohl, kromě teoretizování, zkusit vykonávat praktickou funkci v managementu nějaké firmy. Třeba ve fabrice nebo v obchodě, případně v hotelu. Kromě toho, by přeci situace byla dlouhodobě neudržitelná, alespoň z morálního hlediska, když zaměstnanci platí férové daně a živnostníci nikoliv. Já jsem také živnostník a nebouřím se proti EET. Možná, že pan Kovanda by mohl zkusit se někdy živit sám, vlastní prací, třeba jako živnostník… Jeho teoretické závěry o tom, že by se stát a tedy vláda měly zaměřit na jiné „černé díry“, jako je odplývání peněz do daňových rájů, odliv dividend do zahraničí (až 300 mld. Kč ročně) a dotační podvody, jsou s křížkem po funuse.

Nevzpomínám si, že by pan Kovanda, ani jiní slovutní ekonomové z ekonomické teoretické fronty, vykřikovali tato hesla například před parlamentními volbami v roce 2010. Tehdy měla sociální demokracie ve svém programu všechna tato tři opatření a teoretici z ekonomického mainstreamu je všechna bagatelizovali a zpochybňovali. Je dobré jim proto osvěžit paměť, což tímto činím. Samozřejmě před volbami v roce 2010 byli u moci sedm let pravicové vlády, které v tomto směru vůbec nic neudělaly. A Kovanda a spol. je proto tehdy de facto obhajovali anebo o jejich hloupé ekonomické politice mlčeli. Dnes, když existuje pro ně nepřátelská Babišova vláda, tak Kovanda a spol. vidí věci zcela jasně… Samozřejmě, že bude dobré, když se Babišova vláda, už také proto, že je v ní jako koaliční partner sociální demokracie a je parlamentně podporována komunisty, zaměří na daňové ráje a odvody obřích dividend do zahraničí (mohli se v mých článcích inspirovat již před lety). Pokud jde o daňové podvody, to je kriminální záležitost a tedy věc policie a nikoliv vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích