Paroubek: Index kvality inovačního prostředí Bloombergu

26.01.2017 5:28 | Zprávy

Agentura Bloomberg přinesla, tak jako vždy na počátku každého roku, nesmírně zajímavá srovnání vývoje indexu uplatňování inovací za rok 2017 všech států vyspělé části světa a jeho porovnání s rokem 2016.

Paroubek: Index kvality inovačního prostředí Bloombergu
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Na špičce pelotonu států jsou v podstatě stále tytéž země. První v první desítce je Jižní Korea, za ní následuje Švédsko, které si vyměnilo proti roku 2016 místo s Německem. Na čtvrtém a pátém místě jsou Švýcarsko a Finsko. Finsko přitom zaznamenalo hezký skok ze sedmého na páté místo. Šestý v pořadí je Singapur a za ním následuje Japonsko, které si ovšem pohoršilo ze čtvrtého místa. Na osmém místě je Dánsko, deváté jsou USA, desátý je Izrael, s menším zlepšením oproti loňsku. Jedenáctá je Francie, a dvanáctá v pořadí je další naše sousední země, Rakousko, což je skvělý úspěch, protože Rakousko není typickou průmyslovou zemí.

Česká republika uzavírá třetí desítku pelotonu zemí (je na 28 . místě). To, že jsou před ní například Kanada, Austrálie nebo, na 17. místě, také Velká Británie, na 16. Irsko, či na 15. místě Holandsko, není zase tak překvapivé. Ale několik míst před námi je v pořadí indexu států také Čína, Polsko, Malajsie, Itálie, Island, Rusko a dokonce i Maďarsko, těsně za ČR je na 30 místě Řecko..... To je už poněkud překvapivější a také horší. Je to tak trochu debakl české ekonomiky, a to nejen ve srovnání s těmi nejvyspělejšími sáty, ale bohužel také se státy, které zrovna nějakým velkým vzorem progresivního rozvoje nejsou…

Index uplatnění inovací států představuje kombinaci vyhodnocení sedmi faktorů, které charakterizují úroveň inovačního prostředí v dané ekonomice. Jsou to jednak intenzita výzkumu a vývoje v dané ekonomice, pak přidaná hodnota v průmyslu, úroveň produktivity práce, uplatnění hi-tech v ekonomice, dále výkonnost terciárního sektoru (účinnost vzdělávacího systému, úroveň zdravotnictví a dalších veřejných služeb), koncentrace výzkumníků a patentová aktivita.

Česká republika by potřebovala významné zlepšení, alespoň podle Bloombergu, jednak obecně, jednak zejména v úrovni produktivity práce, kde je až 33., a dále pokud jde o výkonnost terciárního sektoru (tam je dokonce 38.).

Nalhávání si, že české školství je výborné, je cestou do pekel, protože pokud se nezlepší kvalita výuky na všech stupních škol v Česku, nemůže se obstarožní česká ekonomika nikdy ze své současné situace dostat do světové špičky, ba ani do druhé desítky zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Učitelům přeji pevné nervy

10:21 Schillerová (ANO): Učitelům přeji pevné nervy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poklesu platů učitelů během čtyř let Fialovy vlády