Paroubek (LEV 21): Švédsko uznalo Palestinu a udělalo krok správným směrem

31.10.2014 20:14 | Zprávy

Švédsko jako první země EU uznalo Palestinu. Již před svým vstupem do EU uznalo Palestinu např. Slovensko. Krok Švédska v tomto směru tedy v mezinárodní politice není takovým průlomem, jak se z něho dělá. Ale Švédsko je nesporně zemí s ohromnou mezinárodní reputací, mezí středně velkými státy dokonce z jednou z vůbec největších na světě.

Paroubek (LEV 21): Švédsko uznalo Palestinu a udělalo krok správným směrem
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Švédové, zejména za doby sociálně demokratických vlád, měli tendenci ovlivňovat vytváření duchovně-morálních hodnot světové politiky. Myslím, že rozhodnutí o uznání Palestiny je cestou správným směrem.

V posledních dnech jsem trávil určitý čas v Jordánsku a musím říci, že i v této velmi umírnění arabské zemi vzbudilo velké pobouření například další rozhodnutí Netanjahuovy vlády o další výstavbě izraelské osady na okupovaném území. Netanjahuova vláda v mnoha otázkách prakticky ignoruje světové veřejné mínění a Švédsko tímto svým krokem dává najevo, že jediná správná cesta k mírovému uspořádání v celé oblasti, i s ohledem na riziko jménem Islámský stát, vede pouze přes korektní spolupráci a velmi slušně se rozvíjející vztahy jak s Izraelem, tak s umírněnými silami arabského světa.

Touto cestou konec konců šla v letech 1998–2006 za levostředových vlád i Česká republika.

Přátelství k Izraeli jistě nevylučuje korektní a přátelské vztahy s realistickými a korektními silami v arabském světě. Z tohoto hlediska vnímám rozhodnutí švédské vlády a také nedávné usnesení britské Dolní sněmovny v podobném duchu jako osvěžující v mezinárodních vztazích a krok správným směrem.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Paroubek - profil

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.