Významně mu pochopitelně nahrává také to, že vlivem silně působících vnějších (pokles cen ropy, plynu a dalších surovin) i vnitřních faktorů dochází ke slušnému hospodářskému růstu.
Prostě, vláda má štěstí, že je nutně srovnávána se svými superslabými předchůdci, i když individuální výkony některých ministrů jsou velmi žalostné. Sobotka viděl potřebu zmínit se o jediném slabším kusu svého stáda, kterým je prý ministr dopravy Ťok. To, že ministr Ťok přišel na svou funkci odborně i manažersky zcela nepřipraven, muselo být každému jen trochu zkušenému člověku jasné.
Ale těch slabších kusů stáda je ve vládě více. Mají štěstí v tom, že se média jaksi „sama od sebe“ zaměřují jen na vesměs pozitivní komunikaci a argumentaci A. Babiše, případně B. Sobotky. A do vlády vlastně vůbec nejdou. Krotký způsob komunikace médií s vládou byl patrný i ve včerejším rozhovoru s předsedou vlády. Oba redaktoři kladoucí otázky nejenže nebyli nepříjemní, ale oni se na nic nepříjemného ani nechtěli zeptat. Mohli se například zeptat, co vláda udělá na podporu, či dokonce na udržení tempa hospodářského růstu, co udělá pro zkvalitnění systému čerpání evropských fondů atd… Jak se vládní koalice vypořádá s obstrukcí stran tradiční pravice ve sněmovně?
Otázek zajímavých pro diváka by byla jistě celá řada. Včera večer to byla díky všem aktérům nuda. Premiér se v rozhovoru zmínil o obstrukcích sněmovní pravice, které způsobily nepřijetí zákona o prokazování nabytí majetku a zákona o elektronické evidenci tržeb. Méně již Sobotka hovořil o absenci novely stavebního zákona, kde je chyba na straně vlády. A vůbec se nezmínil o ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) nedokončené novele zákona veřejných zakázkách. Tento zákon přitom v současné podobě způsobuje ochromení stavební výroby. Prostě, jeho zpracování a také zpracování nového stavebního zákona – je poněkud nad síly šéfky resortu MMR K. Šlechtové. Šlechtová také nese přímou odpovědnost za to, že republika definitivně přijde o 30–40 miliard korun z evropských fondů finanční perspektivy let 2007–2013. ČR je měla možnost čerpat ještě v letech 2014 a 2015, ale Rumunsko se Slovenskem si vyjednaly možnost čerpání ještě i v roce 2016. To ovšem české MMR neudělalo. To už je samo o sobě důvodem k odvolání neschopné ministryně. Je ostatně velmi signifikantní pro „svobodná“ česká média, že tento problém s naprostým přehledem přešla. A premiér nechce konflikt s A. Babišem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV