Paroubek: Stát se chystá vydávat nové dluhopisy

07.09.2014 9:59

Vláda ve středu schválila návrh ministerstva financí na vydání státních dluhopisů v hodnotě více než 674 miliard korun.

Paroubek: Stát se chystá vydávat nové dluhopisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

To jsou zhruba dvě pětiny z celkového státního dluhu, tedy obrovská částka.  Peníze z dluhopisů budou využity na úhradu letošního a loňského schodku v rozpočtu a dále na dluhy, které bude nutné v letech 2015 a 2016 refinancovat.

Na první pohled se zdá, že stát by tímto postupem mohl snížit náklady na obsluhu státního dluhu, neboť v podstatě „staré dluhopisy“ nahradí jednou emisí, která zřejmě bude mít nižší výnosy. Ale proč se ministerstvo chystá nahradit i krátkodobější dluhopisy s výnosovostí 0,5 %? Jakou v tomto ohledu zvolilo koncepci?

Hlavním dealerem těchto nových dluhopisů budou Kalouskem vybrané banky, jež by z této obří emise, ale i z doprovodných služeb, mohly mít celkem slušné peníze. Veřejnost by jistě zajímalo, jak velké budou náklady na realizaci emise a kolik na ní jednotlivé dealerské banky vydělají.

Pokud by nové dluhopisy byly vydávány v i eurech, může to díky očekávanému poklesu eura vůči koruně přinést úsporu ve státním dluhu. Uvažuje ale vůbec ministerstvo také tímto směrem, anebo chce jen vysát veškerou likviditu z českého finančního sektoru (veškeré volné zdroje v české měně), což povede ke snížení dostupnosti úvěrů pro české firmy, a tak i k růstu úrokových sazeb úvěrů pro podnikatelský sektor. Dochází vůbec tyto možné následky ministru Babišovi? Je mi vcelku jasné, že ne. A. Babiš by nás měl seznámit se svou koncepcí restrukturalizace významné části státního dluhu.

Uvádí se, že úvěrová angažovanost Babišových firem se pohybuje kolem 30 miliard korun. Bylo by zajímavé porovnat, kterým bankám A. Babiš dluží a jaké úroky platí s tím, které banky budou dealery podílejícími se na prodeji českých státních dluhopisů. Rozhodně lze říci, že jde o konflikt zájmů zcela neslýchaného rozsahu.

Je také až podezřelé, že česká média této zprávě o vydání nových dluhopisů, které se zdá být na první pohled pro stát vcelku výhodné, nevěnují téměř žádnou pozornost. A že ani sám mistr PR A. Babiš se nikde „nepochlubil“. Že by právě kvůli výše popsaným rizikům?

Jiří Paroubek, expremiér a předseda strany LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: NS - LEV 21
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Záleží mi na tom, aby lidé měli slušné důchody

21:29 Ministryně Maláčová: Záleží mi na tom, aby lidé měli slušné důchody

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne.