Pecková (STAN): Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace

09.06.2020 7:32

Petra Pecková se včera zúčastnila schůzky s panem premie´rem, ke které ji vyzval ve svém pravidelném videosdělení šířeném po sociálních sítích. Jeho „Čaulidi“ bylo tentokrát z velké míry věnováno středočeskému městu Mnichovice, kde je Pecková starostkou.

Pecková (STAN): Po premiérovi jsem chtěla, aby obcím vrátil peníze, které jim vzal. Ne přes zbytečné dotace
Foto: STAN
Popisek: STAN

"V poslední době jsem totiž veřejně a opakovaně – stejně jako řada mých kolegů a kolegyň z dalších českých a moravských obcí – vyjádřila nesouhlas s novelou zákona o kompenzačním bonusu. Poslanecká sněmovna jejím prostřednictvím připravila krajské a obecní kasy o více než 15 miliard korun a tisíce živnostníků a firem o zakázky. Vláda avizovala, že obcím chce tuto ztrátu vynahradit pomocí dotačních programů.

Panu premiérovi jsem se snažila vysvětlit, že takový způsob navracení peněz obcím a krajům znamená pro všechny zúčastněné nesmírnou byrokratickou zátěž, kterou zejména meší obce absolutně nejsou schopné zvládnout. Pro názornou ilustraci jsem na Úřad vlády přivezla nákupní vozík plný krabic, obsahujících administrativu jen jediného dotačního projektu naší obce.

Domnívám se, že dotace samy o sobě jsou skvělé, ale že se mají týkat jen velkých projektů typu stavba školy, čistírny odpadních vod nebo infrastruktury. Obce musejí mít k dispozici volné peníze i na věci, které dotační programy nepodporují, příp. na financování spoluúčasti v těchto programech. Na jednání jsem současně požadovala, aby obcím byla vrácena část peněz z kompenzačního bonusu pro OSVČ tzv. na hlavu, podle počtu obyvatel. Andrej Babiš na jednání přislíbil, že:

  1. Dá obcím finance na hlavu, podle počtu obyvatel, a tím navrátí kompenzační bonus.
  2. Přidá finance do stávajících dotačních výzev a uspokojí projekty ze zásobníku „pod čarou“, na které se nedostalo.
  3. Každá obec, která nemůže něco postavit, se má obrátit přímo na něj.

Vývoj situace budu samozřejmě bedlivě sledovat, nejde jen o Mnichovice, ale o 6 53 českých obcí a nakonec i o dotčené kraje. Celá záležitost se prostě dotýká všech občanů České republiky a je opravdu jedno, zda v čele jejich obce nebo kraje stojí někdo z ODS, ANO nebo STAN."

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Červíček: Inspirativní byla diskuze o zřízení takzvaných sociálních podniků

20:26 Hejtman Červíček: Inspirativní byla diskuze o zřízení takzvaných sociálních podniků

Hejtman Martin Červíček přijal pozvání na pracovní cestu do slovenského Banskobystrického kraje. Spo…