Peksa (Piráti): Evropská komise se aktivně snaží vyjednávat nesmyslné kompromisy

05.10.2022 21:45 | Tisková zpráva

Evropská komise neposkytla europoslancům dostatečné odpovědi na jejich otázky, týkající se pozastavení plateb Maďarsku. Uvedl to pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Podle něj je potřeba co nejdříve přistoupit k ochraně evropského rozpočtu kvůli maďarskému nedodržování zásad právního státu. Maďarsku hrozí, že přijde o více než 7,5 miliardy EUR, navrhla to Evropská komise.

Peksa (Piráti): Evropská komise se aktivně snaží vyjednávat nesmyslné kompromisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Poslední měsíc jsme očitými svědky toho, jak Komise selhává ve své roli bránit právní stát a evropský rozpočet – a s tím ztrácí i naši důvěru v evropské instituce. Namísto toho se aktivně snaží vycházet autoritářům vstříc a vyjednávat nesmyslné kompromisy. I kdyby Maďarsko naplnilo všech 17 milníků, které navrhuje Komise, systematickou korupci to v zemi nevymítí. A to ani nemluvím o tom, že podle Komise Maďarsko pravděpodobně pro vydání dané částky nebude ani muset daná kritéria splnit,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22043 lidí

Kvůli ohrožení evropského rozpočtu už na minulém plénu europoslanci rozhodli o tom, že by mělo být Maďarsko nazýváno jako hybridní režim volební autokracie. „Maďarsko už dávno není demokracie. Naprosto nechápu, proč se Komise zdráhá plně využít nástroj mechanismu podmíněnosti a Maďarsku pozastavit veškeré platby, dokud se situace viditelně nezmění. Evropská demokracie nepotřebuje nesmyslné milníky, potřebuje hledat aktivní řešení. Navíc evidentně nemáme způsob jak ověřit, že Orbán milníky skutečně splnil. Zjednodušeně řečeno, dosavadní opatření oligarchům pouze napomáhají,“ dodává Peksa.

Pirátský europoslanec nakonec ještě zmiňuje znepokojení s dosavadním přístupem Komise k Maďarsku. „Pokud nám skutečně záleží na demokracii, nelze se spokojit s tím, že konečné rozhodnutí leží na Radě členských států. Už teď je naprosto jasné, že Orbána podpoří jeho evropští spojenci, podle kterých Maďarsko milníky splňuje, ačkoliv realita bude opačná. Pokud Maďarsko doopravdy skutečně cítí potřebu bojovat proti korupci, určitě neodmítne vstoupit do EPPO. V opačném případě pak jde jen o přetvářku,” vysvětluje pirátský europoslanec.

Evropská komise na jaře využila proti Maďarsku nový nástroj, tzv. mechanismus podmíněnosti, který zavazuje vyplacení evropského rozpočtu členskému státu na základě stavu právního státu. Stalo se tak po dvou letech od jeho schválení. Maďarská vláda ale i nadále v zemi zneužívá obrovské sumy evropských peněz na potlačování nezávislých soudů, svobodného tisku a lidských práv menšin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

K prezidentské volbě

Nejste jejím zastáncem a vadí vám, že jeden senátor nebo poslanec může podpořit více kandidátů. A co to, že jejich podpis má několikanásobně větší váhu než hlas lidí? Když už přímá volba, neměli by všichni sbírat podpisy stejně tedy od lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.