Peksa (Piráti): Evropská komise se aktivně snaží vyjednávat nesmyslné kompromisy

05.10.2022 21:45 | Tisková zpráva

Evropská komise neposkytla europoslancům dostatečné odpovědi na jejich otázky, týkající se pozastavení plateb Maďarsku. Uvedl to pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Podle něj je potřeba co nejdříve přistoupit k ochraně evropského rozpočtu kvůli maďarskému nedodržování zásad právního státu. Maďarsku hrozí, že přijde o více než 7,5 miliardy EUR, navrhla to Evropská komise.

Peksa (Piráti): Evropská komise se aktivně snaží vyjednávat nesmyslné kompromisy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

„Poslední měsíc jsme očitými svědky toho, jak Komise selhává ve své roli bránit právní stát a evropský rozpočet – a s tím ztrácí i naši důvěru v evropské instituce. Namísto toho se aktivně snaží vycházet autoritářům vstříc a vyjednávat nesmyslné kompromisy. I kdyby Maďarsko naplnilo všech 17 milníků, které navrhuje Komise, systematickou korupci to v zemi nevymítí. A to ani nemluvím o tom, že podle Komise Maďarsko pravděpodobně pro vydání dané částky nebude ani muset daná kritéria splnit,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Kvůli ohrožení evropského rozpočtu už na minulém plénu europoslanci rozhodli o tom, že by mělo být Maďarsko nazýváno jako hybridní režim volební autokracie. „Maďarsko už dávno není demokracie. Naprosto nechápu, proč se Komise zdráhá plně využít nástroj mechanismu podmíněnosti a Maďarsku pozastavit veškeré platby, dokud se situace viditelně nezmění. Evropská demokracie nepotřebuje nesmyslné milníky, potřebuje hledat aktivní řešení. Navíc evidentně nemáme způsob jak ověřit, že Orbán milníky skutečně splnil. Zjednodušeně řečeno, dosavadní opatření oligarchům pouze napomáhají,“ dodává Peksa.

Pirátský europoslanec nakonec ještě zmiňuje znepokojení s dosavadním přístupem Komise k Maďarsku. „Pokud nám skutečně záleží na demokracii, nelze se spokojit s tím, že konečné rozhodnutí leží na Radě členských států. Už teď je naprosto jasné, že Orbána podpoří jeho evropští spojenci, podle kterých Maďarsko milníky splňuje, ačkoliv realita bude opačná. Pokud Maďarsko doopravdy skutečně cítí potřebu bojovat proti korupci, určitě neodmítne vstoupit do EPPO. V opačném případě pak jde jen o přetvářku,” vysvětluje pirátský europoslanec.

Evropská komise na jaře využila proti Maďarsku nový nástroj, tzv. mechanismus podmíněnosti, který zavazuje vyplacení evropského rozpočtu členskému státu na základě stavu právního státu. Stalo se tak po dvou letech od jeho schválení. Maďarská vláda ale i nadále v zemi zneužívá obrovské sumy evropských peněz na potlačování nezávislých soudů, svobodného tisku a lidských práv menšin.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.