Petráš (BOS): Církve by se měly v letech 2021 až 2023 zříct svých nároků na peněžité plnění

20.10.2020 6:34

V tomto dopisu Kardinálu Dukovi BOS krátce rekapituluje, jak většina našich občanů pomáhá v boji s pandemií COVID-19. Připomíná, že církve mají i jiné možnosti než je duševní útěcha věřících a jak by se církve mohly zapojit do tohoto úsilí.

Petráš (BOS): Církve by se měly v letech 2021 až 2023 zříct svých nároků na peněžité plnění
Foto: hnutibos.cz
Popisek: Hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita - logo
reklama

OTEVŘENÝ DOPIS
Ústřední rada politického hnutí
BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA
Hradec Králové
dne: 20. října 2020
kardinál Dominik Duka
Praha

Vážený pane kardinále, obracíme se na Vás, jako na představitele největší církve v naší republice, jako na církevního hodnostáře, který má úzké kontakty s dalšími církevními organizacemi a spolky registrovaných na území ČR.

Jistě víte, v jak obtížné situaci se v současné době nachází naši občané, v jaké situaci se nachází náš stát. Současný extrémně rychlý rozmach pandemie COVID-19 tvrdě zasáhl a drasticky ovlivnil drtivou většinu našich občanů, soukromých podnikatelů, ale i státních a veřejných institucí. Stát byl nucen enormně se zadlužit, aby získal prostředky pro udržení základních podmínek pro zachování pracovních míst, nákup a distribuci potřebných zdravotních pomůcek a přístrojů, zvýšení kapacit našich zdravotnických zařízení. Řada občanů a podnikatelů se podílela na finančních sbírkách pro nákup plicních ventilátorů a jiných potřebných zařízení a materiálu. Soukromé hotely a penziony nabídly své lůžkové kapacity pro hospitalizaci našich nemocných spoluobčanů. Mnoho lidí se zapojilo do šití nedostatkových roušek a tak bychom mohli pokračovat a dalších aktivitách našich občanů ve prospěch svých bližních.

Jsme přesvědčeni o tom, že církve v současné době poskytují duchovní útěchu a podporu svým věřícím. Již méně jsme však informováni o dalších aktivitách církví v této pro naši společnost tak těžké době. Jsme toho názoru, že by se církve a další náboženské společnosti, které pobírají na základě zákona 428/2012 Sb. (Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) od státu ročně okolo 2 mld Kč, na které se skládají naši občané bez ohledu na to, zda jsou věřící či ateisté, měly v letech 2021 až 2023 zříct svých nároků na toto peněžité plnění.

Různé řeholní řády a kongregace získaly na základě zákona č. 298/1990 Sb. (Zákon o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého) množství objektů, které by mohly bezplatně nabídnout jako objekty pro hospitalizaci pacientů z nemocnic, kde je nedostatek lůžek pro nemocné s COVID-19. Zároveň by mohly poskytnout i nezbytný personál pro základní péči o tyto pacienty.

To jsou jen některé náměty k zamyšlení. Jsme toho názoru, že po zvážení svých možností by představitelé jednotlivých církví a náboženských společností našli další možnosti, jak pomoci občanům ČR v této těžké době.

Ústřední rada politického hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

Převzato z Profilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jelínková (KDU-ČSL): Je důležité posilovat ekonomickou a sociální autonomii rodin

16:20 Jelínková (KDU-ČSL): Je důležité posilovat ekonomickou a sociální autonomii rodin

Unie center pro rodinu a komunitu představí principy tvorby regionálních koncepcí rodinných politik.