Piráti vyzývají k propuštění politického vězně Olega Sencova

20. 6. 2018 22:01

Piráti v otevřeném dopise vyzývají k propuštění politického vězně Olega Sencova a dalších více než 60 neprávem uvězněných ukrajinských občanů v Rusku. Dopis ruskému velvyslanci podepsali poslanci z pěti politických stran.

Piráti vyzývají k propuštění politického vězně Olega Sencova
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

„Lidská práva a úcta k nim patří mezi jednu z nejdůležitějších hodnot, kterou Piráti vyznávají. Uvěznit nevinného člověka a odpírat mu setkání s rodinou, úřady vlastní země a dokonce i přístup k základní lékařské péči považujeme za zcela odsouzeníhodné,“ prohlásil pirátský poslanec Jan Lipavský, který dopis Rusku inicioval.

„Jediným proviněním Sencova je, že otevřeně vystupuje proti ruské agresi na Krymu a okupaci své rodné země. Připadá mi zcela nepřijatelné, aby byl někdo vězněný pouze za projev vlastního politického názoru. Proto se připojuji k protestům po celém světě a otevřeně žádám Moskvu, aby tuto chybu napravila,“ říká pirát Lipavský.

Otevřený dopis v tomto okamžiku koluje po Sněmovně a zástupci všech parlamentních stran mají stále ještě šanci se svým podpisem postavit za spravedlivou věc. Vzkaz Kremlu už podepsali poslanci Pirátů, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a ODS. Lipavského otevřenou výzvu zatím podpořilo 25 signatářů.

„S uvězněním Sencova a dalších bytostně nesouhlasím. Civilisté se nesmí stát rukojmím v nevyhlášené válce, kterou Moskva proti Ukrajině vede. Děkuji všem poslancům za jejich podporu a vítám i rezoluci Evropského parlamentu, která vyzývá Kreml k propuštění vězněných Ukrajinců,“ říká Pirát František Kopřiva.

Rezoluci na podporu Sencova a dalších schválil Evropský parlament 14. června také s přispěním hlasu pirátské europoslankyně Julie Redy.

František Kopřiva

  • Piráti
  • Profil není spravován mnou. Dotazy můžete psát mailem.
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Metnar: Dobrá zpráva pro vojáky a naši obranyschopnost

17:57 Ministr Metnar: Dobrá zpráva pro vojáky a naši obranyschopnost

Ministerstvo obrany a Tatra Defence Vehicle podepsaly rámcovou dohodu na servis Pandurů.