Plíšek (TOP 09): Rychlejší rozhodnutí u malých sporů pomůže podnikatelům

18.08.2016 15:10

Jednoduché ekonomické spory, které končí u českých soudů, by mohly mít rychlejší závěr. Pomůže tomu novela občanského soudního řádu, kterou předkládá poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Povinnost vydat elektronický platební rozkaz, který je obdobou rozsudku, by soudy měly nově už do 3 měsíců od podání návrhu. Dnes na to nemají žádnou lhůtu.

Plíšek (TOP 09): Rychlejší rozhodnutí u malých sporů pomůže podnikatelům
Foto: top09.cz
Popisek: Martin Plíšek, poslanec Parlamentu ČR

„Neúměrně dlouhá doba od podání žaloby k pravomocnému rozhodnutí soudu ztěžuje život podnikatelům a oslabuje vymahatelnost práva v České republice. Můj návrh řeší spory s hodnotou do jednoho milionu korun, u kterých není nutné složité dokazování,“ řekl autor návrhu poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Systémové řešení dlouhotrvajících sporů by mělo být úkolem ministerstva spravedlnosti, ale to žádný návrh nepředložilo. Elektronický platební rozkaz v případech jednoduchých sporů, kdy nárok vyplývá, nahrazuje pravomocný rozsudek. V praxi se jedná například o spory, kdy žalovaný bezdůvodně nezaplatí fakturu za odebrané zboží či službu, nebo smluvní pokutu vyplývající ze smlouvy, a také třeba půjčku. Proti platebnímu rozkazu se lze odvolat.

Návrh TOP 09 ale chce, aby soudu museli vydat tzv. elektronický platební rozkaz do 3 měsíců od podání návrhu, pokud budou všechny zákonné náležitostí splněny. „Mnoho soudů vydává tyto platební rozkazy ve lhůtě do 3 měsíců už dnes. Náš návrh proto není nesplnitelný. Přesto však vydání elektronického platebního rozkazu trvá v některých případech neúměrně dlouho, ačkoli pro to není racionální důvod,“ dodal člen ústavně právního výboru Martin Plíšek (TOP 09).

Jen za letošní měsíc červenec padlo u soudů v České republice více než 30 tisíc návrhů, které lze řešit elektronickým platebním rozkazem. Jen v Praze přes čtyři a půl tisíce, na jižní Moravě ještě o 2 tisíce návrhů více. „Záleží nám na podnikatelích a tento návrh změny zákona zlepší situaci v konkrétních případech menších sporů, které ale svojí délkou komplikují podnikání. Novela by měla přinést zjednodušení a vymahatelnost pro podnikatele, kteří vytváří další pracovní místa,“ dodal předseda poslaneckého klubu František Laudát (TOP 09).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: Dávat do zdravotnictví dostatek prostředků je samozřejmost

19:00 Ministr Hamáček: Dávat do zdravotnictví dostatek prostředků je samozřejmost

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 22. října 2019 – informace ministra zdravotnictví o situaci…