Oficiálním důvodem izolace je podpora teroristických organizací. Na první pohled maličkatá země hraje v regionu významnou úlohu a katarská podpora radikálů z různých organizací je již dlouhodobě veřejným tajemstvím. Spekuluje se, že z Kataru proudí peníze například pro samozvaný Islámský stát, Al-Káidu nebo Muslimské bratrstvo. Rozbuškou celé diplomatické krize se pak stalo prohlášení emíra, ve kterém údajně podpořil teroristické skupiny Hamas a Hizballáh. I když je prý tento únik informací dílem hackerů, nic to nemění na faktu, že Katar podporuje islamistické organizace a vlivnou televizi Al-Džazíra zneužívá jako nástroj propagandy.
Katar je v přepočtu na jednotlivce nejbohatší zemí světa a samozřejmě s rostoucím bohatstvím roste i chuť hrát důležitou roli v diplomacii a vzájemných vztazích. Důkazem je i fakt, že na armádní základně v Kataru, odkud se provádějí nálety na pozice islámských radikálů v oblasti, působí zhruba 10 tisíc amerických vojáků. Katar se tak pasuje do role prostředníka při řešení regionálních konfliktů. Ovšem ve skutečnosti je motivací především prosazování svých vlastních zájmů a rozehrávání mocenských her na různé strany. Nutno podotknout, že Katar není sám, kdo se v regionu takto chová.
Jediným sousedem Kataru je Saudská Arábie a přerušení vztahů s ní by mohlo mít pro Katar katastrofální dopady, především kvůli dovozu potravin do země. Věřím, že takových extrémů se nedočkáme a nedojde k ohrožení potravinové bezpečnosti v zemi, přesto Katar jistě pocítí přerušení styků s těmito zeměmi. Právě ty jsou totiž největšími odběrateli zemního plynu, který zemi zajišťuje bohatství.
Samozřejmě že se okamžitě objevily obavy z rozkolísání cen ropy. Je pravdou, že následkem diplomatické roztržky zemí blízkého východu klesly ceny ropy na světových trzích o víc než jedno procento, ale nemyslím si, že se bude jednat o zásadní a dlouhodobý problém. I přesto, že mezi Katarem a dalšími státy regionu proto panují dlouhodobě neshody, členové Organizace zemí vyvážejících ropu jsou v této oblasti schopny spolupracovat, navzdory diplomatickým rozporům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ČSSD , islám , Poche , terorismus
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů