Polčák (STAN): Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ

25.02.2016 11:20

Italský premiér Matteo Renzi se jednoznačně v rozhovoru pro deník Právo přihlásil ke krácení evropských fondů zemím V4. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) tento návrh jako rozporný s evropským právem odmítá.

Polčák (STAN): Hrozby italského premiéra zemím V4 nemají právní základ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

“V kohezní politice sice existují nástroje, jak tok evropských peněz omezit. Uplatní se však jen v případě pečlivě specifikovaných případů – a stávající situace mezi ně v žádném případě nepatří,” říká Stanislav Polčák, místopředseda Výboru pro regionální rozvoj, který patří mezi europoslance vyzdvihující solidaritu mezi státy EU. „Podporoval jsem poskytnutí konkrétních závazků solidarity Řecku a Itálii, případně dalším státům v první linii náporu běženců. Solidaritu však nelze vymáhat ultimáty,“ míní Polčák.

“Klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy, je v rozporu se zásadami, na nichž je Evropská unie založena. Mezi ně bezesporu patří i požadavek na věcné a konstruktivní jednání. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví jedny členské státy EU proti jiným,” vysvětluje své obavy Polčák.

Podle europoslance Polčák by naopak měl italský premiér vysvětlit, proč Itálie nepřijala nabízenou pomoc ze strany Česka. „Ministr vnitra Chovanec mně v osobní rozhovoru potvrdil, že česká strana nabízela Itálii pomoc jak materiální, tak pomoc příslušníků českých bezpečnostních složek, avšak bez odezvy. Bylo by naopak zajímavé slyšet od italského premiéra odůvodnění proč,“ uzavírá Stanislav Polčák.

Stanislav Polčák, europoslanec STAN

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Na dofinancování sociálních služeb dostanou kraje přes 890 milionů

17:50 Ministryně Maláčová: Na dofinancování sociálních služeb dostanou kraje přes 890 milionů

Na dofinancování sociálních služeb, poskytovaných v období epidemie Covid-19, dostanou kraje celkem …