“V kohezní politice sice existují nástroje, jak tok evropských peněz omezit. Uplatní se však jen v případě pečlivě specifikovaných případů – a stávající situace mezi ně v žádném případě nepatří,” říká Stanislav Polčák, místopředseda Výboru pro regionální rozvoj, který patří mezi europoslance vyzdvihující solidaritu mezi státy EU. „Podporoval jsem poskytnutí konkrétních závazků solidarity Řecku a Itálii, případně dalším státům v první linii náporu běženců. Solidaritu však nelze vymáhat ultimáty,“ míní Polčák.
“Klást ultimativní požadavky vůči členským státům z východu Evropy, je v rozporu se zásadami, na nichž je Evropská unie založena. Mezi ně bezesporu patří i požadavek na věcné a konstruktivní jednání. Vyhrožování seškrtáním evropských dotací, pro které neexistuje právní základ, nepřinese žádný pokrok, naopak postaví jedny členské státy EU proti jiným,” vysvětluje své obavy Polčák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV