Pospíšil (TOP 09): Směrnice proti praní špinavých peněz je bičem na daňové úniky

20.05.2015 19:45 | Zprávy

Evropský parlament dnes schválil novelu směrnice proti praní špinavých peněz. Výsledná podoba směrnice je dohodnutým kompromisem s Radou a jedná se tedy o její definitivní podobu, v níž vstoupí v platnost. Všechny obchodní společnosti registrované v členských státech EU budou nově povinny poskytnout informace o svých vlastnících, a to až na úroveň fyzických osob. Tyto informace budou shromažďovány v povinně zřízeném centrálním rejstříku skutečných vlastníků, který bude veřejně přístupný.

Pospíšil (TOP 09): Směrnice  proti praní špinavých peněz je bičem na daňové úniky
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

"V pozici ministra spravedlnosti jsem již v r. 2011 jako první přišel s návrhem na zavedení povinné registrace anonymních akciových společností, který byl po bouřlivém projednávání schválen v r. 2013. Tehdy se jednalo o revoluční moment, protože do té doby se kolem této problematiky opatrně našlapovalo a chyběla odvaha přejít od slov k činům. Dnes schválená novela směrnice usnadní identifikaci skutečných vlastníků obchodních společností, a znamená tedy další krok v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a zneužívání daňových rájů k daňovým únikům", uvádí k tomu Jiří Pospíšil (zvolen za TOP 09), člen výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a bývalý ministr spravedlnosti.

V ČR má vlastníka v některém z daňových rájů téměř 13 tisíc firem. Stát tak ročně přichází o miliardy korun z daní. Podle kvalifikovaných odhadů proteklo z veřejných prostředků do daňových rájů a anonymních společností za posledních pět let cca 200 miliard korun.

"Po schválení směrnice je míč na straně české vlády, která má povinnost zapracovat ji do českého právního řádu. Tím dostane na stůl i problém, kterému se vláda dosud vyhýbala a odmítala ho řešit, a sice efektivní právní úpravu střetu zájmů. Utajování skutečných vlastníků akciových společností a zakrývání střetu zájmů totiž často bývají spojité nádoby. Vládě tak nezbude nic jiného než se k obojímu postavit čelem", upozorňuje závěrem Jiří Pospíšil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důchodová reforma

Vy kritizujete vláda za důchodovou reformu, ale k čemu nám to je? Proč jste nepředložili vlastní, když jste byli dvě volební období u vlády nebo se aspoň teď nesnažíte s koalicí jednat? Komu prospějete tím, že se neshodnete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Státní rozpočet na rok 2025 je nafouknutá a nereálná bublina

6:03 KSČM: Státní rozpočet na rok 2025 je nafouknutá a nereálná bublina

KSČM zásadně odmítá schválený návrh státního rozpočtu na rok 2025. Tento rozpočet nepovede k ekonomi…