Pospíšil (TOP 09): Směrnice proti praní špinavých peněz je bičem na daňové úniky

20.05.2015 19:45

Evropský parlament dnes schválil novelu směrnice proti praní špinavých peněz. Výsledná podoba směrnice je dohodnutým kompromisem s Radou a jedná se tedy o její definitivní podobu, v níž vstoupí v platnost. Všechny obchodní společnosti registrované v členských státech EU budou nově povinny poskytnout informace o svých vlastnících, a to až na úroveň fyzických osob. Tyto informace budou shromažďovány v povinně zřízeném centrálním rejstříku skutečných vlastníků, který bude veřejně přístupný.

Pospíšil (TOP 09): Směrnice  proti praní špinavých peněz je bičem na daňové úniky
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

"V pozici ministra spravedlnosti jsem již v r. 2011 jako první přišel s návrhem na zavedení povinné registrace anonymních akciových společností, který byl po bouřlivém projednávání schválen v r. 2013. Tehdy se jednalo o revoluční moment, protože do té doby se kolem této problematiky opatrně našlapovalo a chyběla odvaha přejít od slov k činům. Dnes schválená novela směrnice usnadní identifikaci skutečných vlastníků obchodních společností, a znamená tedy další krok v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a zneužívání daňových rájů k daňovým únikům", uvádí k tomu Jiří Pospíšil (zvolen za TOP 09), člen výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a bývalý ministr spravedlnosti.

V ČR má vlastníka v některém z daňových rájů téměř 13 tisíc firem. Stát tak ročně přichází o miliardy korun z daní. Podle kvalifikovaných odhadů proteklo z veřejných prostředků do daňových rájů a anonymních společností za posledních pět let cca 200 miliard korun.

"Po schválení směrnice je míč na straně české vlády, která má povinnost zapracovat ji do českého právního řádu. Tím dostane na stůl i problém, kterému se vláda dosud vyhýbala a odmítala ho řešit, a sice efektivní právní úpravu střetu zájmů. Utajování skutečných vlastníků akciových společností a zakrývání střetu zájmů totiž často bývají spojité nádoby. Vládě tak nezbude nic jiného než se k obojímu postavit čelem", upozorňuje závěrem Jiří Pospíšil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

22:24 Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

Pro každého starostu a vedení obce je velkou vzpruhou, když je jméno jejich obce či města představen…