Premiér Babiš: Lidice jsou mementem pro budoucnost

10.06.2018 15:54

V neděli 10. června 2018 se premiér Andrej Babiš zúčastnil pietního setkání v Památníku Lidice, které se konalo u příležitosti 76. výročí vyhlazení obce Lidice.

Premiér Babiš: Lidice jsou mementem pro budoucnost
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš připomněl, že smrt mnoha nevinných lidí byla demonstrací síly nacistických okupantů, kteří se neřídili vládou práva a soudního řádu. „Dnes nám tedy nejde pouze o vzpomínku na oběti, ale je to pro nás mementem pro budoucnost. Nedopusťme, aby se takové hrůzy mohly opakovat. Važme si toho, že žijeme v Evropské Unii, která je hlavně mírovým projektem, važme si toho, že jsme členy NATO, které garantuje naši bezpečnost a kde jsme sami činní, aktivní a spolehliví pro ostatní, važme si i toho, že se ve světě aktivně zasazujeme o ochranu lidských práv. Děkuji Vám, kteří jste přišli, abychom společně vzpomenuli na tuto událost,“ řekl v Lidicích Andrej Babiš.

Setkání se zúčastnili také 1. místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně obrany Karla Šlechtová, ministr kultury Ilja Šmíd, zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, velvyslanci a další čestní hosté. Součástí pietní vzpomínky byl 12. ročník Celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice.

V roce 1942 bylo přesně 10. června nacisty zastřeleno 173 mužů, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti, které nebyly vybrány k poněmčení, zavražděny ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu. Obec byla srovnána se zemí. Roku 1945 se dožilo pouze 143 žen, 17 dětí a tři muži. Důvodem vyhlazení Lidic nacisty byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…