Premiér Babiš: Země V4 se dlouhodobě shodují v pohledu na reformu migrační politiky

30.06.2021 21:56

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se ve středu 30. června 2021 v Katovicích zúčastnil závěrečného summitu předsedů vlád V4 během polského předsednictví, na kterém Polsko symbolicky předalo předsednictví Maďarsku. K hlavním tématům jednání patřily migrace a budoucnost Evropy.

Premiér Babiš: Země V4 se dlouhodobě shodují v pohledu na reformu migrační politiky
Foto: azy
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Na úvod jednání se předsedové vlád ohlédli za uplynulým polským předsednictvím, které se neslo ve znamení pandemie covid-19. „Děkuji Polsku, že i za tak těžkých podmínek dokázalo úspěšně předsedat našemu uskupení,“ uvedl Andrej Babiš.

Jedním z hlavních témat jednání byla také migrace, o které diskutovali lídři i na nedávné Evropské radě. „Země V4 se dlouhodobě shodují v pohledu na reformu migrační politiky. Naší prioritou musí být vytvoření speciálních partnerství se sousedními tranzitními zeměmi a zeměmi původu. Ta musí být založená na prevenci nelegální migrace, návratech a boji proti převaděčům“ řekl premiér Babiš. V návaznosti na migraci se předsedové vlád věnovali i reformě Schengenského prostoru.

V kontextu nedávno zahájené Konference o budoucnosti Evropy se předsedové vlád věnovali také budoucnosti EU. Mezi zásadní témata patřily oživení po pandemii covid-19 či klimatická politika. V zásadních bodech, jako je nezastupitelná role jaderné energie v energetickém mixu, panuje mezi premiéry V4 shoda.

Lídři zemí V4 řešili také budoucnost vnitřního trhu. „Vnitřní trh je důležitý pro nás všechny a nefunguje. Stále se nám nedaří odstranit překážky pro naše firmy, živnostníky, kteří chtějí podnikat v celé Evropě,“ dodal český předseda vlády.

Český premiér také poděkoval státům V4 za rychlou pomoc poté co řadu obcí na jihu Moravy zasáhlo tornádo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPOLU: Rok po ekologické havárii na Bečvě chceme znát jasné viníky

22:21 SPOLU: Rok po ekologické havárii na Bečvě chceme znát jasné viníky

Je to rok od ekologické havárie na řece Bečvě, při které jedovaté chemikálie zamořily 40 kilometrů t…