Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní jednání Evropské rady v Bruselu

23.10.2014 11:01

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se dnes a zítra zúčastní jednání Evropské rady v Bruselu. Hlavním tématem summitu bude klimaticko-energetický rámec EU do roku 2030. Lídři EU se budou věnovat také hospodářské situaci osmadvacítky a aktuálním zahraničně-politickým tématům.

Premiér Bohuslav Sobotka se zúčastní jednání Evropské rady v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Šéfové států a vlád budou projednávat konečnou podobu dohody o klimaticko-energetickém rámci do roku 2030. Po více než půlročních intenzivních jednání by dohoda členských států měla stanovit dlouhodobé cíle Unie v oblasti energetiky a ochrany klimatu.

Česká republika podporuje klíčovou část dohody balíčku 2030, a to stanovení závazného cíle ke snížení emisí skleníkových plynů ve výši 40 procent oproti roku 1990. Závazek snížení emisí musí být z pohledu ČR doprovázen kompenzacemi na principu solidarity a sdílení nákladů mezi členskými státy.

O dalších dvou cílech v oblasti energetické účinnosti a využívání energie z obnovitelných zdrojů je česká vláda připravena vyjednávat, nicméně je přesvědčena o tom, že by tyto cíle měly být pouze na evropské úrovni. U obou cílů bude ČR zároveň požadovat jasné záruky, že nebudou převedeny do cílů národních.

Česká republika bude svůj postup při jednání o balíčku 2030 koordinovat se státy Visegrádské skupiny, Rumunskem a Bulharskem.

Evropská rada se bude zabývat také hospodářskou situací v Evropě, a to konkrétně otázkou podpory investic. Vláda bude usilovat o to, aby se diskuse zaměřila na nejen na maximální využití existujících prostředků na podporu investic, ale také na zjednodušení pravidel u existujících investičních nástrojů.

Závěrečná část summitu bude patřit aktuálním zahraničně politickým tématům, a to konkrétně situaci na Ukrajině, koordinaci společného postupu proti šíření viru Ebola a vývoji v Sýrii a Iráku.

Dvoudenní summit EU bude posledním pod vedením předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye, kterého 1. prosince 2014 vystřídá někdejší polský premiér Donald Tusk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Živnostníci zbystřete. Tohle se týká i Vás

22:19 Kolovratník (ANO): Živnostníci zbystřete. Tohle se týká i Vás

Před volbami jsme slibovali, že ulevíme živnostníkům a podpoříme jejich podnikání. Jedním ze souborů…