Premiér Sobotka: Investice v Evropě zaostávají a je třeba je podpořit

19.12.2014 17:25

Evropská rada podpořila Junckerův investiční plán

Premiér Sobotka: Investice v Evropě zaostávají a je třeba je podpořit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 18. prosince zúčastnil jednání Evropské rady v Bruselu. Společně s prezidenty a předsedy vlád členských států jednal o novém investičním plánu Evropské komise a situaci na Ukrajině. Evropská rada se poprvé konala pod vedením nového předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Hlavním tématem setkání lídrů zemí EU byl tzv. investiční balíček, který koncem listopadu představila Evropská komise. Ten má oživit investiční aktivitu EU a do evropské ekonomiky přinést během tří let až 315 miliard eur. První legislativní návrh balíčku představí Evropská komise již během ledna.

„Česká republika podpořila návrh investičního balíčku. Vítáme ho, protože investice v Evropě zaostávají a je třeba je podpořit. Do závěrů Evropské rady se nám společně se Slovenskem, za podpory V4 podařilo prosadit jasný odkaz na to, že Evropská komise bude hledat řešení k maximálně možnému dočerpání nevyužitých prostředků z programového období 2007–2013," uvedl po jednání Evropské rady předseda vlády s tím, že závěry včerejšího jednání nám dávají možnost pokračovat ve financování klíčových projektů v novém programovacím období.

Česká vláda se bude intenzivně zabývat výběrem projektů, které bude možné financovat z nového investičního plánu. Prioritní je pro Českou republiku především oblast energetické, dopravní a digitální infrastruktury.

Dalším tématem summitu pak byla aktuální situace na Ukrajině. Prezidenti a předsedové vlád členských států debatovali o možnostech, jak přispět ke stabilizaci Ukrajiny v následujících měsících. Zároveň se shodli, že je potřeba, aby nová vláda premiéra Jaceňuka realizovala potřebné reformy, které jsou součástí politické části asociační dohody s Ukrajinou. Lídři zemí EU se zároveň shodli na potřebě trvat na úplném naplnění minských dohod. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Vlada.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová: Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

6:37 Johnová: Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění COVID-19 do posledních dvou pražských domovů pro sen…