Premiér Sobotka: Pokud chceme do roku 2030 zajistit vysokou kvalitu života, budeme muset udělat velké změny

20.12.2016 15:43 | Zprávy

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se v úterý 20. prosince 2016 zúčastnil odborné konference Fórum pro udržitelný rozvoj 2016. Tradiční akce Rady vlády pro udržitelný rozvoj je zároveň jednou z největších platforem pro setkávání a diskusi k tématům všech tří dimenzí udržitelného rozvoje: sociální, ekonomické a environmentální. Ve svém úvodním projevu předseda vlády nastínil koncepci strategického dokumentu Česká republika 2030.

Premiér Sobotka: Pokud chceme do roku 2030 zajistit vysokou kvalitu života, budeme muset udělat velké změny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Vážené dámy, vážení pánové,
vážení hosté Fóra pro udržitelný rozvoj,

představovat si budoucnost je dnes těžší než kdy jindy. Tempo změn je rychlejší než kdykoliv v minulosti. Vývoj již dávno není lineární, ale skokový a často nepředvídatelný. Právě v takovém prostředí je nesmírně důležité sledovat a vyhodnocovat trendy a na tomto základě vytvářet a sdílet vize o dlouhodobém rozvoji, které slouží jako základ pro dlouhodobé plánování.

Svou vizi o rozvoji světa do roku 2030 přijala v minulém roce Organizace spojených národů – zformulovala ji do 17 Cílů udržitelného rozvoje, které zachycují rozvoj v jeho úplnosti. Věnuje se nerovnostem, zdraví a důstojné práci, udržitelnému zemědělství i zdrojově šetrným ekonomikám. Česká republika bude mít, jak doufám, již brzy i svou vlastní vizi a strategii rozvoje do roku 2030 – strategický dokument s názvem Česká republika 2030. Jeho úkolem je posloužit jako základní orientační bod pro státní správu při tvorbě veřejných politik. Příkladem by měl být samosprávě a inspirací soukromému a neziskovému sektoru. Česká republika 2030 v šesti klíčových oblastech shrnuje, kam rozvoj České republiky dospěl, jakým čelí rizikům a jaké ho čekají příležitosti. Pro každou oblast formuluje strategické i specifické cíle.

Česká republika 2030 vychází ze dvou hlavních přístupů – kvality života a udržitelnosti. Perspektiva kvality života nám připomíná, že pokrok ve společnosti nelze hodnotit pouze ekonomickými ukazateli. Například HDP roste i v případě, když stojíme v dopravní zácpě a spotřebováváme benzín – příspěvek ke kvalitě života je však přinejmenším sporný. Kromě makroekonomického hlediska se musíme soustředit také na jednotlivce, rodiny a společenství v různých stránkách jejich životů. Česká republika 2030 proto navrhuje sledovat rozličné parametry kvality života, jako je zdravotní stav, rovnováha mezi prací a soukromým životem, vzdělávání a dovednosti, mezilidské vztahy, občanská angažovanost, kvalita životního prostředí, osobní bezpečí a subjektivně vnímaná životní pohoda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

10:21 Veselý (SOCDEM): Jak dosáhnout razantního zvýšení mezd a platů v Česku?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výši mezd v České republice