Primátor Hrabálek: Městští strážníci včasným zákrokem přispívají k záchraně desítek lidských životů

25.01.2022 14:32

Primátor poděkoval hradeckým strážníkům za záchrany životů

Primátor Hrabálek: Městští strážníci včasným zákrokem přispívají k záchraně desítek lidských životů
Foto: ODS
Popisek: Alexandr Hrabálek

Šestnácti strážníkům městské policie, kteří se aktivně spolupodíleli na záchraně několika desítek lidských životů, dnes za město Hradec Králové poděkoval primátor Alexandr Hrabálek. 

K situacím, kdy je život v ohrožení a rychlá pomoc významně přispěje k jeho záchraně ještě před příjezdem profesionálních záchranářů, se strážníci nejčastěji dostanou díky aplikaci First Responder, kterou používají nejen v zaměstnání, ale i v soukromém životě.

„Služba městského strážníka není zdaleka tak jednoduchá, jak si někteří mohou myslet. Nejen, že se starají o zajištění pořádku v ulicích našeho města čtyřiadvacet hodin denně, ale zároveň také chrání naše životy. Situace, kdy je lidský život v ohrožení, nemusí nastat pouze při dopravní nehodě nebo úrazem během sportování. Náhlá zdravotní komplikace může potkat prakticky každého z nás při naprosto běžných denních činnostech, kdy nás to ani nenapadne. Málokdy si uvědomujeme, že právě díky tomu, že jsou strážníci neustále v terénu a blízko nás, je jejich rychlá pomoc ještě před příjezdem záchranné služby často rozhodující. Velmi si vážím toho, že naši strážníci vedle celé řady svých povinností svým obětavým a včasným zákrokem každý rok přispějí k záchraně desítky lidských životů v našem městě,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. V roce 2020 se hradečtí strážníci v rámci akce First Responder spolupodíleli na záchraně života u 33 událostí, v loňském roce u 23 a letos již přispěli při záchraně 2 lidských životů.

Prostřednictvím aplikace First Responder je všem složkám integrovaného záchranného systému, vybraným obecním složkám nebo zapojeným dobrovolníkům zaslána informace o potřebě poskytnout první pomoc v blízkém okolí. Pokud je tato výzva například strážníkem přijata, aplikace ho začne automaticky navigovat na místo k pacientovi. Záchranná složka zároveň zaznamená přijmutí výzvy strážníkem a o blížící se pomoci podává zprávu volajícímu na tísňovou linku. Pro začlenění do systému First Responder musí zájemci projít odborným školením od záchranné služby. „Výjezdové vozidlo, které se může k případu dostat jako první, je ve většině případů vybaveno také automatickým defibrilátorem, čímž je zase zvýšená šance na záchranu lidského života. Naši strážníci také opakovaně procházejí školením, aby své znalosti stále zdokonalovali,“ uvádí ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

9:45 Pekarová Adamová (TOP 09): Nezpovídáme se majiteli, ale voličům

Komentář na facebookovém profilu k návrhu zákazu médií politiky a korespondenční volbě