Primátor Zámečník: Už nemusíte se vším na úřad. Město Liberec spouští Portál občana

28.12.2022 6:34

Neřešte úřední hodiny magistrátu a neztrácejte čas při čekání. Město Liberec spouští nový webový Portál občana, který usnadní obyvatelům Liberce komunikaci s magistrátem.

Primátor Zámečník: Už nemusíte se vším na úřad. Město Liberec spouští Portál občana
Foto: liberec.cz
Popisek: Jaroslav Zámečník

Lidé budou moci jeho prostřednictvím elektronicky podávat formuláře nebo platit poplatky online. Budou mít pod kontrolou své závazky vůči úřadu a získají přehled o podáních a probíhajících nebo už dokončených řízeních. Portál občana tak splňuje další z cílů radnice zlepšit komfort našich občanů při jednání s úřadem. 

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44865 lidí

„Za mě je spuštění portálu zásadním krokem k digitalizaci úřadu a zlepšení servisu pro občany. Po spuštění aplikace Liberec v mobilu tak Liberečané získávají další nástroj k tomu, aby mohli pohodlně a prakticky odkudkoliv komunikovat s úřadem a jednotlivými odbory, což mnoha lidem usnadní řešení běžných problémů, ale třeba i stížností. A pochopitelně i ušetří spoustu času, který někdy třeba museli trávit i čekáním přímo v budově úřadu, na což si stěžovali například během pandemie Covidu. Portál občana je zkrátka další skvělá služba pro veřejnost,“  říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Přes prázdniny poběží portál ve zkušebním provozu a na menším počtu uživatelů bude probíhat odladění případných chyb. Během prázdnin bude také vysoutěžena platební brána, která se bude v následujících měsících do Portálu občana implementovat. Od 1. září 2022 pak Portál občana poběží již naostro a postupně do něj budou přibývat nové funkce a online formuláře. Portál občana můžete vyzkoušet již nyní na adrese portal.liberec.cz.

„Chceme občanům usnadnit a urychlit komunikaci s úřadem. Liberečané si budou moct z pohodlí domova v kteroukoliv hodinu vyřídit své záležitosti na úřadě, aniž by se museli dostavit osobně. Velkým bonusem portálu bude platební brána, jejímž prostřednictvím budou moct uhradit závazky vůči městu jednoduše online platební kartou, například poplatky za odpady a za psy," říká Jakub Vytiska, předseda Správní rady Liberecké IS, a.s., která řeší vývoj a implementaci Portálu občana pro město Liberec.

I nadále však lidé budou muset v některých případech přijít na úřad osobně, například žádat o občanské průkazy nebo cestovní pasy. „Liberecký portál tak doplní národní portál, přes který mohou lidé žádat například o výměnu řidičského průkazu nebo o výpis z rejstříku trestů. Městský portál tyto možnosti rozšiřuje o záležitosti spadající do samosprávné působnosti obce a desítky z nich se budou do portálu postupně převádět jako online formuláře," vysvětluje tajemník Magistrátu města Liberec Martin Čech.

Při první návštěvě portál uživatele vyzve k ověření identity. Buď jednoduše přes Identitu občana anebo prostřednictvím datové schránky. Po registraci získají občané přístup do svého osobního účtu, který jim nabízí ucelený přehled o všech provedených i neprovedených platbách či realizovaných podáních. K co nejjednoduššímu používání bude přispívat i automatické vyplňování formulářů ze známých údajů z profilu o občanovi.

Při prázdninovém provozu budou zpřístupněny online formuláře následujících životních situací (o dalších přidaných Životních situacích Vás budeme průběžně informovat na FB stránkách a webu města):

Bydlení:

Žádost o byt v domě s pečovatelskou službou
Žádost o městský byt
Žádost o přidělení bezbariérového bytu
Žádost o prodloužení nájmu bytu v rámci projektu Housing first
Žádost o prodloužení nájmu bytu pro příjmově vymezené osoby
Žádost o prodloužení nájmu startovacího bytu
Žádost o prodloužení nájmu sociálního bytu standardního typu

Majetek města:

Žádost o pacht nebo výpůjčku městského pozemku
Odkoupení pozemku ve vlastnictví města
Ohlášení záboru veřejného prostranství

Místní poplatky

Prohlášení poplatníka a změna místního poplatku za komunální odpad
Nahlášení ztráty, poškození, nevyvezení či navýšení počtu nádob na odpad
Přihlášení/zánik poplatku ze psů
Poplatek za úplatný pobyt
Užívání veřejného prostranství
Žádost o vrácení nebo převedení přeplatku
Žádost o povolení úhrady pokuty na splátky

Doprava

Žádost o vydání parkovací karty

Sociální oblast

Žádost o poskytnutí/prodloužení ubytování v ubytovně v ul. Kateřinská

Ostatní záležitosti

Poskytnutí informací podle zákona 106/1999 Sb.
Žádost o zřízení věcného břemene
Podání stížnosti nebo podnětu

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Barta (OČR): Jak zastavit postupující bídu občanů?

22:59 Barta (OČR): Jak zastavit postupující bídu občanů?

Roztočená spirála inflace, zdražování, výhrůžky vlády na zvyšování daní a další její kroky, které jd…