Profant (Piráti): Novou datovou platformu Prahy vítáme

22.06.2018 19:11

Piráti vítají vznik datové platformy Prahy Golemio (https://golemio.cz/), kterou ve středu představila městská společnost Operátor ICT. Jedná se totiž o jeden z opravdu klíčových prvků smart cities.

Profant (Piráti): Novou datovou platformu Prahy vítáme
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Aby město bylo chytré, je potřeba, aby spolu jednotlivé části komunikovaly a rozhodnutí byla založena na datech. A přesně k tomu tato platforma slouží – k výměně dat mezi jednotlivými institucemi ve městě.

V Praze je dat nepřeberné množství: od městských částí přes příspěvkové organizace až po akciové společnosti. Golemio je rozšířením a nástavbou pražského katalogu otevřených dat, který spoluzaložil pirátský zastupitel Ondřej Profant (ZDE).

„Díky sdílení dat může město dosáhnout značných finančních úspor na budoucích IT systémech, rychleji a přesněji rozhodovat a poskytnout data občanům, kteří s nimi mohou dále pracovat. Třeba zkoumat, jak zlepšit síť MHD, či zjistit, kdy snáze zaparkuje,“ vysvětluje Ondřej Profant, který je dnes již poslancem.

Piráti krok k lepšímu sdílení dat za profesionálních podmínek chválí. „Velmi oceňujeme i to, že Operátor buduje interní kapacity, které drží know how, a dokonce hodlá integrační části řešení vyvinout jako open source software,“ dodává Profant.

Připomínky však máme k samotnému technickému řešení pro pilotní provoz. To bylo totiž soutěženo zcela bez dlouhodobé finanční rozvahy (TCO). Velmi se obáváme výrazného navýšení ceny v momentě, kdy do systému budou přibývat data ve větších objemech. Přitom právě navyšování objemu dat (a tím jejich přesnosti) je cílem datové platformy. Doufáme, že se s tímto problémem současný tým datové platformy dokáže vyrovnat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

6:31 Hannig (Rozumní): Gratuluji Britům

Svoboda a spravování věcí týkajících se vlastního státu je lepší, než podřízení se vůli nadnárodních…