Rakušan (STAN): Politika a byznys se nemají míchat

18. 2. 2020 20:02

Prezident Miloš Zeman spolu se skupinou poslanců z hnutí ANO dnes prohrál boj o zrušení části zákona o střetu zájmů, nazývaný „lex Babiš“.

Rakušan (STAN): Politika a byznys se nemají míchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan
reklama

Ústavní soud zamítl jejich návrh jako nedůvodný. Zároveň svým výnosem řekl, že člen vlády je povinen respektovat zpřísněná pravidla střetu zájmů, a že tento zákonný rámec je v souladu s naší Ústavou.

„Veškeré prezidentovy námitky soud uznal nedůvodnými. Zeman spolu s některými poslanci chtěl pomoci svému spojenci Babišovi, a uvolnit mu ruce ve sporech s Evropskou unií. Dnes se jasně ukázalo, že míchat politiku a byznys není dobré, obzvlášť ve chvílích, kdy mohu své podnikání díky politice ovlivnit. Přesně to Andrej Babiš mohl dělat a dělá. Pokud by Lex Babiš padl, měl by jistě snazší pozici,“ komentoval rozhodnutí Ústavního soudu předseda STAN Vít Rakušan.

Zákon se tedy nezmění, nadále tedy platí, že členové vlády nemohou provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Norma zároveň znemožňuje firmám, v nichž mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky.

„Ústavní soud dnes vyslal jasný vzkaz prezidentovi i premiérovi, že člen vlády je povinen respektovat zpřísněná pravidla střetu zájmů a že tento zákonný rámec je v souladu s naší Ústavou. Jde také o zřetelný signál do Evropy, protože Evropská komise rozhodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů právě i s odkazem na český zákon, který drtivě obstál v rozhodování českých ústavních soudců,“ upozornil europoslanec Stanislav Polčák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cogan (STAN): Kraj připravuje digitální technickou mapu, zažádá o dotaci

22:08 Cogan (STAN): Kraj připravuje digitální technickou mapu, zažádá o dotaci

Královéhradecký kraj připravuje projekt digitální technické mapy, která by měla sjednotit data o tec…