Rath: Planou hranice

19.08.2013 21:42 | Zprávy

Petr Nečas označil fanatiky z represivních složek za inkvizici proti korupci. Nadsázka vyslovená v pochopitelném afektu člověka, který se stal terčem této inkvizice.

Rath: Planou hranice
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Navíc člověka, který ji pomáhal stvořit a netajil své uspokojení, když upalovala čarodějnice od sousedů. Když upřela oči (uši?) do jeho ložnice pochopil zhoubnost.

Zlé dobro

Inkvizice byla skálopevně přesvědčena, že páchá dobro a chrání společnost od toho největšího zla. Vše probíhalo podle zákonů a pravidel. Formálně to bylo dokonalé, cílem byla lepší společnost, výsledkem zdecimovaná společnost a nezměrné utrpení. Dnes si říkáme, že naši společnost nemůže něco podobného postihnout. Omyl. I dnes máme falešné nepřátele, fanatizující kampaně a úporné nadšence, co pod hesly záchrany společnosti likvidují konkrétní lidi. Dnešními temnou silou se stala korupce. Všichni vědí, že je všudypřítomná a může za naši neprosperitu.

Nehospodárnost

Často se směšuje nehospodárnost s korupcí. V evropských podmínkách je nehospodárnost mnohem významnější faktor neprosperity společnosti, než korupce. Korupce může být motivátorem nehospodárnosti, ale mnohdy je nehospodárné chování jen výsledkem pohodlnosti, hlouposti, naivity či prosté lidské chyby.

Razie

Média jsou roky plná kauz o tom, jak nehospodárně se vyhazují veřejné peníze. Nakoupí se Casy, zavede IZIP, nejdražší ozvučení z dílny PROMOPRO, ale i tisíce neviditelných IT projektů na každém úřadu – od městečka po ministerstva. Za všechny vzpomeňme registr vozidel či sociálních dávek. Lidé se diví, zlobí, to přece není samo sebou. Za tím vším musí být korupce. Tak se vyšetřuje, přešlo se k raziím a sledování. Podivných kauz neubývá a ani neubude, pokud nepochopíme, že plošné nehospodárnosti nezabrání ani odposlechy, kriminály, inkvizice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Rath

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: Bagatelizuje ministryně bitcoinovou kauzu, nebo jí nerozumí?

10:05 Zwyrtek Hamplová: Bagatelizuje ministryně bitcoinovou kauzu, nebo jí nerozumí?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tvrzením ohledně bitcoinové kauzy, že přijetím bitc…