Rejmont (TOP 09): Marshallův plán v Evropě a znárodňovací zákony u nás

5. 4. 2018 21:56

Marshallův plán, oficiálně Plán evropské obnovy, byl přijat Kongresem USA před 70 lety, 3. dubna 1948, s cílem organizovaně zabezpečit americkou pomoc poválečné Evropě. Země "Východního bloku" nabídku bohužel odmítly, plán byl tak omezen jen na západní Evropu.

Rejmont (TOP 09): Marshallův plán v Evropě a znárodňovací zákony u nás
Foto: TOP 09 / Šimon Pikous
Popisek: Miloš Rejmont

V letech 1948–1952 poskytly Spojené státy v rámci tohoto plánu západní Evropě pomoc ve výši přibližně 13 miliard dolarů (až 200 miliard USD v cenách dnešních). Marshallův plán přispěl k hospodářské rekonstrukci západní Evropy, pomohl obnovit průmysl i zemědělství a oživit mezinárodní obchod.

V Československu v dubnu 1948 proběhly v rychlém sledu znárodňovací zákony. Komunisté zlikvidovali zejména soukromé podniky s více než 50 zaměstnanci a podniky působící v oblasti velkoobchodu, stavebnictví, zahraničního obchodu, polygrafii, cestovního ruchu a pohostinství. Postihlo to také menší podniky. Majitelé podniků byli pronásledováni, odsuzování jako nepřátelé tohoto státu, vyplývajícího z "třídního boje". Na konci roku 1948 pracovalo již 95 % zaměstnanců průmyslu ve státním sektoru. Následovala masová likvidace soukromého řemesla, maloobchodů a živností. V zemědělství se prováděla kolektivizace. Cílem nebylo hospodářsky modernizovat venkov, nýbrž zlikvidovat samovýrobce. Ke konci kolektivizace (kolem roku 1958) již pracovalo v zemědělství přes 80 % obyvatelstva venkova.

Je duben 2018. 70 let od Marshallova plánu a od znárodňování. Máme premiéra v demisi, bývalého komunistu a estébáka Andreje Babiše.

Jak mohli obyvatelé České republiky tuto situaci připustit?

MUDR. MILOŠ REJMONT, MÍSTOPŘEDSEDA KV TOP 09 LIBERECKÉHO KRAJE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Schillerová: Věci je potřeba studovat v kontextu

22:58 Ministryně Schillerová: Věci je potřeba studovat v kontextu

Projev na 32. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2019 k Návrhu na vyslovení nedůvěry vládě České …